قاضی پرونده جنگ داخلی اسپانیا محاکمه می‌شود

قاضی بالتازار گارزون
Image caption قاضی گارزون در پرونده های مربوط به جنایات جنگی و تروریسم فعال بوده است

یک قاضی بلندپایه در اسپانیا که علیه اسامه بن لادن و ژنرال آگوستو پینوشه کیفرخواست صادر کرده بود، به سوء استفاده از قدرت متهم شده است.

دیوان عالی اسپانیا قاضی بالتازار گارزون را متهم به سوء استفاده از قدرت در تحقیقاتش در زمینه جنایات دوران جنگ داخلی این کشور کرده است.

زمان محاکمه این قاضی اسپانیایی به زودی اعلام خواهد شد. کمیسیون بین المللی حقوقدانان، یک سازمان غیر دولتی حقوق بشری از قاضی بالتازار گارزون حمایت کرده است.

گروه های دست راستی اسپانیا علیه قاضی بالتازار شکایت کرده بودند.

احزاب سیاسی اسپانیا در هنگام دوران انتقال به دموکراسی طی سال های ۱۹۷۰ میلادی قرار بر این گذاشتند تا هیچ کس را برای جنایات دوران جنگ داخلی و پس از آن مسئول ندانند.

هزاران نفر در زمان زمامداری ژنرال فرانکو ناپدید شدند. بسیاری از این افراد در دوران جنگ داخلی اعدام شدند و یا پس از پایان جنگ داخلی توسط هواداران ملی گرای ژنرال فرانکو به قتل رسیدند.

اتهام متوجه آقای گارزون این است که او عامدانه، بدون داشتن صلاحیت کاری، تحقیقات در این زمینه را در سال ۲۰۰۸ آغاز کرد. او این اتهام ها را تکذیب کرده و گفته است هیچ کار اشتباهی انجام نداده است.

بالتازار گارزون، در اکتبر سال ۲۰۰۸ به دنبال مخالفت گروهی از دادستانان و قضات اسپانیایی، تحقیقات گسترده درباره ناپدید شدن هزاران نفر از مردم این کشور در دوران حکومت ژنرال فرانکو را متوقف کرد.

هم اکنون تحقیقات در مورد ناپدید شدن افراد توسط دادگاه های منطقه ای صورت می گیرد و تحلیلگران معتقدند که در این شرایط احتمال پیگرد فردی وجود ندارد.

قاضی بالتازار خواهان آن بود تا با جمع آوری اطلاعات در این زمینه، تصمیم بگیرد که آیا افراد مسئول در این کشتارها را باید تحت پیگرد قرار دهد با خیر.

منتقدان آقای بالتازار در آن زمان گفتند که تلاش او برای تحقیقات بیشتر درباره دوران فرانکو، عفو اعلام شده توسط احزاب سیاسی اسپانیا پس از مرگ فرانکو را نقض می کند.

آمار رسمی در مورد تعداد کشته شدگان این دوران در اسپانیا وجود ندارد اما آمار غیر رسمی میان سی تا پنجاه و پنج هزار نفر متغیر است.