اردوغان در پاریس؛ روابط دوستانه یا کاری؟

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به همراه امینه، همسرش در پاریس
Image caption ترکیه از زمان روی کار آمدن رجب طیب اردوغان دست به اصلاحاتی در سیستم سیاسی و قضایی خود زده است

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه برای دیدار با نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه به این کشور سفر کرده است.

سفر یک روزه آقای اردوغان برای شرکت در مراسم پایانی جشنواره فرهنگی ترکیه در فرانسه است که به مدت نه ماه ادامه داشت.

قرار است در دیدار رهبران دو کشور در مورد گسترش همکاری های اقتصادی، عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا و برنامه هسته ای ایران مذاکره شود.

نخست وزیر ترکیه پیش از ورود به پاریس، در گفت و گو با روزنامه فرانسوی فیگارو تاکید کرد که خواهان حل و فصل مناقشه اتمی ایران از راه های دیپلماتیک است.

آقای اردوغان طی هفته های اخیر با تحریم ایران مخالفت کرده و گفته است کسانی که خواهان تحریم ایران هستند، خود این تحریم ها را نقض می کنند.

هیو سکوفیلد، خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید روابط میان ترکیه و فرانسه عمدتا به دلیل مخالفت های فرانسه با عضویت در اتحادیه اروپا مساله دار است.

قرار نیست پس از دیدار رهبران ترکیه و فرانسه، کنفرانس خبری برگزار شود و خبرنگار بی بی سی می گوید دو طرف می دانند که مسایلی وجود دارد که نباید در ملا عام به آنها پرداخت.

مساله عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا یکی از مسایل مورد اختلاف دو کشور است.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه معتقد به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیست. به دلیل همین مخالفت هاست که تلاش های ترکیه برای عضویت در این اتحادیه به بن بست رسیده است.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه می گوید در صورت عضویت کشورش در اتحادیه اروپا، ترکیه برای این اتحادیه دردسر ساز نخواهد شد و تلاش خواهد کرد باری از دوش این اتحادیه بر دارد.

دیگر مساله مورد اختلاف میان نخست وزیر ترکیه و رئیس جمهور فرانسه، برنامه هسته ای ایران است.

در حالی که آقای سارکوزی خواهان تحریم های جدید بین المللی علیه ایران است، آقای اردوغان نسبت به کارایی و موثر بودن این تحریم ها ابراز تردید کرده و گفته است "کانال های دیپلماتیک" برای حل این مناقشه را ترجیح می دهد.

آقای سارکوزی قرار است با نخست وزیر فرانسه و مدیران شرکت های تجاری این کشور نیز دیدار کند و برای مهاجران ترک در یک مرکز فرهنگی سخنرانی کند.

ترکیه و عضویت در اتحادیه اروپا

ترکیه از زمان روی کار آمدن دولت رجب طیب اردوغان دست به اصلاحاتی در سیستم سیاسی و قضایی خود زده است اما این اصلاحات طی چند سال اخیر تا حد زیادی کاهش یافته است.

ترکیه پس از یک آغاز پر شتاب، در زمینه اصلاحات دموکراتیک، تقریبا هیچ پیشرفتی نداشته و همین باعث شده تا مقام های اتحادیه اروپا از این امر ابراز ناخشنودی کنند.

اتحادیه اروپا خواهان آن است که ترکیه قانون اساسی خود را اصلاح کند، آزادی بیان را تضمین کند و حقوق بیشتری به اقلیت های خود بدهد. این اتحادیه همچنین خواهان آن است تا قدرت نیروهای مسلح در این کشور کاهش یابد.

آلمان و فرانسه علنا با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا مخالفت کرده و خواهان آن هستند که ترکیه "شریک ویژه" این اتحادیه شود.

هر کشوری که خواهان عضویت در اتحادیه اروپاست باید در ۳۵ سرفصل مذاکره کند. ترکیه تا کنون تنها در دوازده سر فصل مذاکرات را به سر انجام رسانده و در هشت مورد، مذاکرات از سال ۲۰۰۶ به حالت تعلیق در آمده است.

مطالب مرتبط