اوضاع سیاسی قرقیزستان مبهم است

نیروهای دولتی در بیشکک
Image caption ماموران امنیتی به برخورد خشونت آمیز با تظاهرکنندگان مخالف دولت متهم شده اند

تظاهرات ضد دولتی در قرقیزستان به خشونت کشیده شده، و با وجود برقراری وضعیت فوق العاده در این شهر، برخی گزارشها از سقوط رادیو و تلویزیون دولتی حکایت دارد.

روز چهارشنبه، 18 فروردین (7 آوریل)، دهها هزار تن از مخالفان قربان بیک باقی یف، رئیس جمهوری، در بیشکک، پایتخت، و برخی نقاط دیگر این کشور دست به تظاهرات زدند و در حالیکه دولت در چند شهر وضعیت فوق العاده برقرار کرده، پخش برنامه های رادیو و تلویزیون دولتی این کشور قطع شده و احتمال می رود که این مراکز به تصرف تظاهرکنندگان در آمده باشد.

ساعاتی پیش، در حالیکه تظاهرکنندگان در صدد راهپیمایی به سوی کاخ ریاست جمهوری و تصرف این محل بودند، گزارش شد که ماموران برای متفرق کردن تظاهرات به تیراندازی مبادرت کرده اند که در اثر آن، دست کم چهار نفر در اثر اصابت گلوله کشته و تعدادی زخمی شده اند هر چند امکان تایید مستقل این گزارش ها وجود نداشته است.

براساس گزارش های رسیده از بیشکک، از ساعات اولیه بامداد، ماموران امنیتی مناطق حساس پایتخت را در محاصره گرفتند تا از نزدیک شدن تظاهرکنندگان به مجتمع ریاست جمهوری و سایر مراکز حساس شهر جلوگیری کنند اما برخی ساکنان شهر گفته اند شاهد برخاستن دود از ساختمان دفتر ریاست جمهوری بوده اند.

برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که تعدادی از تظاهرکنندگان به اسلحه گرم و سرد مسلح هستند و در مسیر راهپیمایی، به اتومبیل های پلیس حمله کرده و آنها را به آتش کشیده اند.

تظاهرات روز چهارشنبه از ساعات اولیه بامداد و با تجمع چند صد تن تظاهرکننده در برابر دفاتر یکی از احزاب مخالف دولت آغاز شد اما با انتشار خبر بازداشت گسترده رهبران مخالف، معترضان در صدد راهپیمایی به سوی کاخ ریاست جمهوری بر آمدند.

اقدام پلیس برای متفرق کردن این تظاهرات با استفاده از گاز اشک آور و نارنجک بی حس کنند به بروز درگیری بین دو طرف منجر شد و این تظاهرات را به خشونت کشید.

همزمان، در چند شهر دیگر از جمله نارین و تلاس تظاهرکنندگان معترض با حمله به ساختمان های دولتی، برخی از آنها را به تصرف در آورده اند و به نظر می رسد که دولت با برقراری وضعیت فوق العاده، در صدد اسفتده از نیروهای ارتش برای تسلط بر اوضاع است.

بازداشت مخالفان

از شامگاه گذشته، ماموران امنیتی در اقدامی هماهنگ بسیاری از رهبران مخالف دولت را بازداشت کرده اند و در نتیجه، به نظر می رسد که راهپیمایی های روز چهارشنبه به طور خودجوش و بدون رهبری مشخص آغاز شده و با خشونت همراه بوده است.

Image caption اعتراضات مخالفان با تجمع آرام آغاز شد اما در طول روز به خشونت کشیده شده است

نخست وزیر قرقیزستان تظاهرکنندگان را به شورش و خیانت به کشور متهم کرده و گفته است که این افراد اجرا کنندگان توطئه های خارجی هستند اما در مورد موضوع های مورد اعتراض آنان سخنی نگفته است.

اوضاع قرقیزستان از حدود یک ماه پیش و با درخواست رهبران احزاب مخالف برای کناره گیری رئیس جمهوری نا آرام بوده اما شرایط این کشور در پی بروز خشونت در تظاهرات روز سه شنبه در شهر تلاس، واقع در شمال غرب قرقیزستان، بحرانی شد.

روز سه شنبه چند صد تن از اهالی شهر تلاس پس از تجمع در برابر دفتر حزب اصلی مخالف دولت در این شهر، به سوی ساختمان فرمانداری راهپیمایی کردند و خواستار کناره گیری آقای باقی یف شدند.

تظاهرکنندگان تلاس سپس وارد ساختمان فرمانداری شدند و با اشغال آن، برای چند ساعت فرماندار انتصابی شهر را به گروگان گرفتند و طی ساعات شب گذشته، نیز همچنان در میدان اصلی شهر حضور داشتند و به سوزاندن لاستیک اتومبیل و شکستن شیشه پنجره ساختمان های دولتی اطراف ادامه می دادند.

در شهر نارین نیز تظاهرات مخالفان دولت با تلاش مردم برای تصرف ساختمان های دولتی و حمله ماموران به تظاهرکنندگان به خشونت کشیده شده و مقامات محلی می کوشند با توسل به وضعیت فوق العاده، بار دیگر کنترل اوضاع را در دست بگیرند.

اوضاع قرقیزستان از حدود یک ماه پیش و در پی درخواست احزاب و شخصیت های مخالف برای کناره گیری رئیس جمهوری، نا آرام و با اعتراضات پراکنده مخالفان همراه بوده است.

قربان بیک باقی یف حدود پنج سال پیش و در پی اعتراضات گسترده علیه عسگر آقایف، رئیس جمهوری وقت قرقیزستان، که از حمایت روسیه برخوردار بود، به قدرت رسید، اما به گفته مخالفان، نتوانسته است اوضاع اقتصادی این کشور را بهبود بخشد و با فساد گسترده اداری مبارزه کند.

انتقاد از سیاست دولت

آقای باقی یف در آغاز زمامداری خود برنامه ای حاوی تحکیم دموکراسی، افزایش نظارت مردم، بهبود شرایط اقتصادی و ریشه کنی فساد را ارائه داد اما رهبران مخالف می گویند که شرایط کنونی کشور به خصوص از لحاظ فساد مالی نهادها و افراد وابسته به مقامات ارشد حکومتی، با وضعیت کشور در دوره عسگر آقایف تفاوت چندانی ندارد.

Image caption احزاب مخالف دولت باقی یف را به بی کفایتی و فساد متهم می کنند

بسیاری از مردم قرقیزستان از سیاست های اخیر دولت در افزایش بهای سوخت و برخی دیگر از اقلام اساسی ناراضی هستند مخالفان دولت از گسترش نارضایتی عمومی از عملکرد دولت سخن گفته اند.

در ماه سپتامبر سال گذشته، در قرقیزستان انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و دولت اعلام داشت که قربان بیک باقی یف با کسب بیش از هفتاد درصد آرا، بار دیگر به سمت ریاست جمهوری انتخاب شده اما احزاب مخالف و ناظران بین المللی با اشاره به نواقص این انتخابات، نتیجه آن را مخدوش دانستند.

جنبش متحد مخالفان دولت قرقیزستان با صدور بیانیه ای گفته است که تا استعفای رئیس جمهوری به اعتراضات سیاسی و مدنی از جمله برگزاری تظاهرات ادامه خواهد داد و دولت نیز در مقابل، با بازداشت شماری از فعالان سیاسی و تصمیم به شدت عمل در برابر معترضان، در نظر دارد از تکرار حوادث منجر به سقوط رئیس جمهوری سابق جلوگیری کند.

در همانحال، شخصیت های مخالف هشدار داده اند که توسل دولت به خشونت علیه اعتراضات مسالمت آمیز مردم تنها باعث وخیم تر شدن اوضاع و سنگین تر شدن بار جرایم رهبران حکومتی می شود و عزم مردم برای پیگیری خواست خود را بیشتر می کند.

ادامه اعتراضات در قرقیزستان باعث نگرانی در مورد گسترش نا آرامی به سایر کشورهای منطقه نیز شده است که رهبران بسیاری از آنها با شرایط و مسایلی مشابه مقامات قرقیز مواجه هستند.

قرقیزستان همچنین میزبان یک پایگاه هوایی آمریکایی است که از آن در ارسال تدارکات نظامی برای جنگ افغانستان استفاده می شود و در نتیجه، شرایط سیاسی این کشور نه تنها برای روسیه، که حامی دولت است، بلکه برای ایالات متحده هم اهمیت دارد.

نا آرامی های کنونی یاد آور اعتراضاتی است که در ماه مارس سال 2005 به سقوط عسگر آقایف، رئیس جمهوری سابق قرقیزستان منجر شد.

مطالب مرتبط