به روز شده:  13:08 گرينويچ - چهارشنبه 07 آوريل 2010 - 18 فروردین 1389

واکنش ایران به مواضع هسته ای جدید آمریکا

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رییس جمهور ایران در واکنش به گزارشی که تحت عنوان "بازنگری مواضع هسته ای" از سوی دولت آمریکا منتشر شد، گفت که آنها باید "مواظب رفتار و کلامشان باشند".

آقای احمدی نژاد روز چهارشنبه ۱۸ فروردین (۷ آوریل) در جریان سفرهای استانی هیات دولت در ارومیه گفت که امیدوار است بحث های منتشر شده از سوی باراک اوباما درباره تهدید اتمی برخی کشورها صحت نداشته باشد.

دولت آمریکا روز سه شنبه ۶ آوریل گزارشی را تحت عنوان بازنگری مواضع هسته ای این کشور به کنگره ارایه داد که بر اساس آن آمریکا علیه کشورهایی که قدرت اتمی نیستند، اما به پیمان ان پی تی پایبندند، از بمب اتمی استفاده نخواهد کرد اما محدودیت های هسته ای آمریکا شامل حال ایران و کره شمالی نمی شود.

رییس جمهور ایران خطاب به باراک اوباما گفت: "دلیلی نداردهر حرفی را که به تو توصیه کردند بزنی، بدان گنده تر از تو و گردن کلفت تر از تو هم نتوانستند از این غلط ها بکنند. تو که جای خود داری."

محمود احمدی نژاد در واکنش به این اقدام دولت آمریکا گفت: "اینکه آقای اوباما ملت هایی را که نمی خواهند زیر بار زور بروند به استفاده از سلاح های شیمیایی و اتمی تهدید کرده را به حساب نا پختگی و ناشی گری او می گذاریم."

آقای احمدی نژاد افزود: "باراک اوباما که تازه مشغول کسب تجربه های سیاسی در عرصه های بالاست نمی تواند درست تصمیم بگیرد."

رییس جمهور ایران به رییس جمهور آمریکا گفت: "آقای اوباما شما تازه از راه رسیدی یک مقدار صبر کن تا عرقت خشک شود یک مقدار سرد و گرم را بچش و مراقبت کن بعد کاغذی را که جلویت گذاشته اند بخوان. اصلا دلیلی ندارد آن را بخوانی."

او با اشاره به این که علاقه ای ندارد که سرنوشت باراک اوباما هم مثل بوش شود گفت: " آقای اوباما با شعار تغییر آمده و متعهد شده که رفتار غلط دولت های قبلی این کشور را جبران کند اما سخنان اخیر او خلاف این موضوع را نشان می دهد."

رییس جمهور ایران سیاستمداران آمریکا را به هنرپیشه های فیلم های گاوچرانی آمریکایی تشبیه کرد و گفت: "آن جا که کم می آورند بلافاصله دست به سلاح می برند".

رییس دولت ایران رییس جمهور آمریکا را تهدید کرد که اگر بخواهد پا درمسیر آقای بوش بگذارد همان پاسخ دندان شکنی را که بوش گرفت خواهد گرفت.

او همچنین با اشاره به پیام نوروزی رییس جمهور آمریکا به ایرانی ها و آن بخشی که گفته بود ما تلاش کردیم ایران را انزوا خارج کنیم اما ایرانی ها نپذیرفتند گفت: "خیلی ممنون ولی ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان."

به گفته رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا استراتژی جدید "پیامی محکم" به ایران و کره شمالی می فرستد تا به تعهدات بین المللی خود عمل کنند.

آقای گیتس همچنین تاکید کرده است آمریکا در قبال چنین کشورهایی حق توسل به "تمام گزینه ها" را برای خود محفوظ می داند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.