۱۰ نکته در مورد انتخابات سال ۲۰۱۰ بریتانیا

سارا براون، میریام گونزالس دورانتز و سامانتا براون
Image caption سارا براون (سمت راست)، میریام گونزالس دورانتز و سامانتا براون (سمت چپ)

نبرد همسران

در انتخابات پیش رو در بریتانیا، سارا براون، میریام گونزالس دورانتز و سامانتا براون همسران رهبران احزاب اصلی، نقش ویژه ای خواهند داشت و این خود امریست که در انتخابات این کشور تازگی دارد.

به خصوص که سامانتا کامرون، همسر رهبر حزب محافظه کار بریتانیا، اعلام کرده که باردار است و منتظر تولد چهارمین فرزندش است. از سارا براون، همسر نخست وزیر فعلی بریتانیا هم مانند سامانتا کامرون به عنوان "سلاح مخفی" همسرش نام برده می شود. رای دهندگان می دانند که قرار نیست به این زنان رای دهند.

رای تک تک مردم در این رای گیری واقعا اهمیت دارد

رای گیری امسال ماجرا کاملا متفاوت است. این بار رای تک تک مردم تعیین کننده خواهد بود. برای نخستین بار از سال ۱۹۹۷ تا کنون، چشم انداز تغییر حکومت در بریتانیا جدی و واقعی به نظر می رسد و رای مردم در انتخابات ششم ماه مه، می تواند به شکل گیری مسیر حرکت بریتانیا در دهها سال آینده کمک کند.

مناظره های تلویزیونی نقشی تعیین کننده خواهند داشت

برگزاری مناظره های تلویزیونی میان سه مدعی نخست وزیری، بزرگترین نوآوری انتخابات سال ۲۰۱۰ است. شاید این مناظره ها به تنهایی نتوانند مستقیما در مشخص کردن سرنوشت انتخابات نقشی تعیین کننده داشته باشند، اما همین جنبه تازگی و بی سابقه بودن آنها، به تنهایی کافیست که میزان بالای تماشاچیان آن را تضمین کند.

بدون تردید این مناظره ها سایر فعالیتهای تبلیغاتی را تحت الشعاع قرار خواهند داد و رهبری که بهترین عملکرد را در آن داشته باشد، امیدوار خواهد بود که با بهره برداری تبلیغاتی از آن، راه خود را برای رسیدن به نخست وزیری هموار کند.

اینترنت هم نقشی تعیین کننده خواهد داشت

شاید عموم رای دهندگان که در دریایی از پوستر ها و آگهی های تبلیغاتی غرق شده اند و برنامه ها و تحلیل های تلویزیونی هم به نظرشان خسته کننده می آید، سرعت تحولات در این انتخابات را حس نکنند، اما واقعیت این است که مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۰ در بریتانیا، از لحاظ سرعت و شتاب آن، در تاریخ این کشور بی سابقه است.

تحولات از دید کسانی که در بحبوحه تبلیغات انتخاباتی قرار دارند، آنچنان شتابی دارد که انگار فیلمی را با دور تند تماشا می کنند و اینترنت و سایتهای اجتماعی در این میان نقشی کلیدی بر عهده دارند. اعلام هر گونه شعار یا وعده انتخاباتی، چه در غالب مصاحبه و چه در شکل آگهی و پوستر تبلیغاتی، فورا توسط سیاستمداران مخالف و یا روزنامه نگاران و تحلیلگران و وبلاگ نویسان فورا به چالش کشیده خواهد شد.

ادعاهایی که سیاستمداران با اعتماد نفس و در ظاهر با اتکا به واقعیات انکار ناپذیر مطرح می کنند، در مواجهه با موج گسترده ای از منتقدان تیزبین به سرعت اعتبار خود را از دست می دهد. مشاجرات و شایعه هایی باورنکردنی بطور ناگهانی در سایتهایی مانند یوتیوب و توییتر، توجهات را به خود جلب خواهد کرد و البته به همان سرعت هم از صحنه اینترنت محو خواهند شد. هیچ کس نمی داند که اینترنت دقیقا چقدر در تعیین سرنوشت انتخابات تاثیرگذار خواهد بود، اما بدون تردید اسباب سرگرمی زیادی برای تحلیلگران پیگیر فراهم خواهد کرد.

اهمیت شعارهای انتخاباتی کمتر از قبل خواهد بود

محافظه کاران دم از تغییر می زنند. حزب کارگر مدعی ترویج بیشتر برابری و مساوات است. لیبرال دموکراتها هم خواهان تغییرند و هم برابری و مساوات.

سیاستهای احزاب بیش از پیش اهمیت خواهد داشت

مثل کلیه انتخابات اخیر در بریتانیا، سیاستهای کلی احزاب آنچنان تفاوتی با یکدیگر نخواهد داشت. بالاخره باید چاره ای برای کسری بودجه پیدا شود. از هزینه های دولت باید کاسته شود و حتما هم باید مالیاتها به نوعی افزایش پیدا کند. اما در حالی که اقتصادی آسیب پذیر در حال احیاست، تفاوتهای کوچکی که در سیاستهای احزاب وجود دارد می تواند، بسیار تعیین کننده باشد. به همین دلیل می توان انتظار داشت که رهبران احزاب در مناظره های تلویزیونی به شدت به چالش گرفته شوند، بر خلاف ادعای کسانی که معتقدند مناظره های تلویزیونی بیشتر نمایانگر شخصیت رهبران و پررنگ کننده مسایلی جزئی و کم اهمیت خواهد بود.

احتمال به میان کشیده شدن مسایل شخصی

به هر حال در هر انتخاباتی رقبا تا حدی پای مسایل شخصی را به میان می کشند، اما این بار با این همه توجه بی سابقه ای که به شخصیت رهبران احزاب اصلی معطوف شده، جای تعجب نیست اگر رقبا برای حمله به یکدیگر از نقطه ضعفهای شخصی یکدیگر استفاده کنند. مخصوصا اگر احزاب اصلی در شرایطی قرار بگیرند که حس کنند دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند.

محافظه کاران در گذشته با ترسیم چهره ای قلدر و نا مصمم از گوردون براون که قادر به اداره و رهبری کشور نیست، امتیازات زیادی از حزب کارگر بدست آورده اند. سوالی که مکررا از رای دهندگان می پرسند این است: آیا واقعا می خواهید ۵ سال دیگر تحت رهبری گوردون براون زندگی کنید؟

Image caption حزب کارگر سعی دارد به رای دهندگان هشدار دهد که دیوید کامرون قابل اعتماد نیست

در مقابل حزب کارگر سعی دارد به رای دهندگان هشدار دهد که دیوید کامرون قابل اعتماد نیست. آنها از رای دهندگان می پرسند: آیا واقعا می خواهید رهبری سبک وزن داشته باشید که هیچ سیاستی واقعی ندارد و تنها با زبان بازی می کند؟ البته واضح است که خود رهبران از حملات شخصی به یکدیگر اجتناب خواهند کرد، اما معجزه اینترنت، هواداران آنها را قادر خواهد کرد تا چنین اقدامات شیطنت آمیزی را به نفع آنها انجام دهند.

اهمیت یافتن مسایل محلی

زمانی پیش بینی نتیجه رای گیری در بسیاری از حوزه های انتخاباتی بر اساس گرایشهای موجود در سطح ملی، چندان دشوار نبود، اما شرایط تدریجا بگونه ای تغییر می کند که دغدغه بسیاری از رای دهندگان بیشتر به مسایل محلی معطوف می شود و مردم در تصمیم گیری خود کمتر به وفاداری های حزبی بها می دهند و بیشتر نگران مشکلات محلی خود هستند. به همین دلیل احتمال می رود، نقش مسایل محلی در انتخابات اخیر بیش از گذشته پررنگ باشد.

نبرد انتخاباتی خالی از دروغ نخواهد بود

البته این چیز جدیدی نیست. درست مثل جنگ، اولین قربانی انتخابات غالبا حقیقت است. احزاب رقیب از همین حالا جنگی را برای تفسیر سیاستهای طرفهای مقابل آغاز کرده اند. تفسیر اینکه این سیاستها در عمل برای رای دهندگان به چه معنا خواهد بود. و در حالی که نظرسنجی ها حاکی از نزدیکتر شدن رقابت احزاب است، انتظار می رود که جنگ در این عرصه دامنه گسترده تری پیدا کند. شکایت کردن به نهاد مسئول نظارت بر تبلیغات هم فایده چندانی ندارد. سالهاست که این نهاد از نظارت بر تبلیغات احزاب سیاسی دست برداشته است. فقط باید حواس رای دهندگان جمع باشد که همه ادعاهای احزاب در مورد پیامدهای سیاستهای رقبای خود را به سادگی باور نکنند.

هیچ کس نتیجه انتخابات را نمی داند

فریب تحلیلگران را نخورید. هیچ کس واقعا نمی تواند نتیجه انتخابات سال ۲۰۱۰ بریتانیا را پیش بینی کند. سوالات بی پاسخ زیادی پیش رو قرار دارد. تاثیر رسوایی مالی نمایندگان مجلس بریتانیا در سال گذشته بر انتخابات چه خواهد بود؟ افزایش حمایتها از احزاب کوچکی مانند حزب سبز و یا حزب استقلال پادشاهی متحد بریتانیا چه تاثیری خواهد داشت؟ ملی گرایان و حوادث بحث برانگیز اخیر در ایرلنند شمالی چطور؟ مشارکت مردم چطور خواهد بود؟ آیا به دلیل نزدیک بودن رقابت، مشارکت بیشتر خواهد شد و یا اینکه به دلیل دلسردی مردم از سیلستمداران، کاهش پیدا خواهد کرد؟ اینها از جمله سوالاتی است که در هفته های آینده پاسخ آن مشخص خواهد شد.

مطالب مرتبط