جدول زمانی انتخابات سراسری بریتانیا

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا، روز ششم ماه مه را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات سراسری این کشور اعلام کرده است. انتظار می رود که سیر تحولات عمده انتخاباتی تا پیش از برگزاری رای گیری به این ترتیب باشد:

سه شنبه، ششم آوریل - اعلام تاریخ برگزاری انتخابات

بعد از پایان تعطیلات عید پاک، گوردون براون به دیدار ملکه در کاخ باکینگهام رفت و پس از دریافت اجازه برای انحلال پارلمان در تاریخ ۱۲ آوریل، رسما اعلام کرد که انتخابات در تاریخ ششم ماه مه برگزار خواهد شد.

پنجشنبه، هشتم آوریل - تعلیق پارلمان

بعد از بررسی های نهایی توسط رهبران احزاب در مورد باقیمانده لوایحی که در مجلس فعلی قابل تصویب است، نمایندگان مجلس اعیان و مجلس عوام به حضور خود در پارلمان پایان دادند. بعد از انحلال پارلمان، دوره کار کلیه نمایندگان به پایان رسیده، اما اعضای کابینه در طول مبارزات انتخاباتی همچنان بر سر کار باقی می مانند. همزمان، مسئولان انتخاباتی در حوزه های مختلف رای گیری، احکام برگزاری رای گیری در این حوزه ها را از دولت دریافت می کنند.

دوشنبه، دوازدهم آوریل - انحلال پارلمان

پارلمان بریتانیا امروز رسما منحل می شود و دولت احکام برگزاری رای گیری در ۶۵۰ حوزه انتخاباتی بریتانیا را صادر می کند.

پنجشنبه، پانزدهم آوریل - نخستین مناظره تلویزیونی

شبکه تلویزیونی آی تی وی میزبان نخستین مناظره تلویزیونی رهبران سه حزب عمده در بریتانیاست. گوردون براون، رهبر حزب حاکم کارگر، دیوید کامرون رهبر حزب محافظه کار و نیک کلگ رهبر حزب لیبرال دموکرات در این مناظره نود دقیقه ای عمدتا در مورد مسایل داخلی بریتانیا به بحث خواهند پرداخت، اما مانند دو مناظره تلویزیونی دیگری که پس از این برگزار می شود، دامنه بحث تدریجا گسترده تر خواهد شد و تماشاچیان هم سوالات خود را مطرح خواهند کرد.

سه شنبه، بیستم آوریل - ضرب العجل ثبت نام

ساعت چهار عصر بیستم آوریل، آخرین مهلت برای ارایه اسناد مربوط به درخواست نامزدی، لغو کاندیداتوری و همچنین انتصاب روئسای ستاد انتخاباتی است. ساعت پنج عصر، بعد از حل و فصل هرگونه مخالفت احتمالی با در خواستهای نامزدی، فهرست کاندیداها رسما اعلام می شود. بیستم آوریل همچنین آخرین مهلت برای ثبت نام واجدین شرایط اخذ رای و نیز مهلت نهایی برای درخواست برگه های رای از طریق پستی است.

پنجشنبه، بیست و دوم آوریل - دومین مناظره تلویزیونی

این بار نوبت شبکه تلویزیونی اسکای است تا میزبان مناظره سه رهبر مدعی نخست وزیری باشد. موضوع اصلی بحث در این مناظره که در استودیویی در جنوب غربی انگلستان برگزار می شود، سیاست خارجی خواهد بود.

سه شنبه، بیست و هفتم آوریل - رای دادن به نیابت از دیگران

ساعت پنج عصر روز بیست و هفتم آوریل آخرین مهلت دریافت درخواست نامه افرادی است که خود نمی توانند در مراکز اخذ رای حاضر شوند و می خواهند شخص دیگری به نیابت از آنها به پای صندوق رای برود.

پنجشنبه، بیست و نهم آوریل - آخرین مناظره تلویزیونی

در این روز بی بی سی میزبان آخرین مناظره تلویزیونی مدعیان نخست وزیری خواهد بود. موضوع اصلی بحث در این مناظره نود دقیقه ای که در مرکز انگلستان برگزار خواهد شد، سیاستهای اقتصادی است.

پنجشنبه، ششم ماه مه - روز انتخابات

بالاخره روز ششم مه انتخابات برگزار می شود. مراکز اخذ رای ساعت هفت صبح آغاز به کار می کنند و ساعت ده شب هم بسته می شوند.

مطالب مرتبط