مجوز قتل روحانی تندروی آمریکایی صادر شد

علوقی
Image caption انور علوقی به تیراندازی در یک پایگاه آمریکایی و تلاش برای انفجار هواپیمای مسافربری بر فراز آمریکا ارتباط داده شده است

دولت آمریکا مجوز بازداشت یا قتل انور عولقی، روحانی تندروی مسلمان را که در یمن به سر می برد، صادر کرده است.

آقای عولقی که شهروند ایالات متحده است، به خاطر برنامه ریزی برای حمله به اهدافی در خاک آمریکا تحت تعقیب است.

گفته می شود انور عولقی با تلاش ناموفق برای انفجار یک هواپیمای مسافربری بر فراز آمریکا در دسامبر گذشته و تیراندازی یک افسر مسلمان در یک پایگاه نظامی مرتبط بوده است.

دستور بازداشت یا قتل انور عولقی در اوایل سال جاری صادر شده بود ولی به تازگی علنی شده است.

استیو کینگستون، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید شورای امنیت ملی ایالات متحده معمولا مجوز قتل شهروندان این کشور را در اختیار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، قرار نمی دهد.

انور عولقی در ایالت نیومکزیکو آمریکا به دنیا آمده و امام جماعت چند مسجد در ایالت کلوریدا، ویرجینیا و کالیفرنیا بوده است.

دو تن از افراد شرکت کننده در حملات یازدهم سپتامبر، از افرادی بودند که در سخنرانی های آقای عولقی در مسجدی در سن دیئگو شرکت می کردند.

آقای عولقی سه سال پیش از آمریکا فرار کرد و از آن زمان در یمن زندگی می کند.

سازمان های اطلاعاتی پیش تر آقای عولقی را به عنوان یک روحانی تندرو طبقه بندی می کردند ولی حال می گویند او در جذب نیرو برای سازمان القاعده در شبه جزیره عربی نقش دارد.

یکی از مسوولان امنیتی آمریکا درباره حکم صادر شده برای انور عولقی گفت: "عولقی تهدیدی برای ایالات متحده و متحدانش است. او تاکنون چند بار برای حمله به اهدافی در آمریکا و سایر کشورهای برنامه ریزی کرده است."

مطالب مرتبط