ابراهیم جعفری در همه پرسی گروه صدر اول شد

ابراهیم جعفری
Image caption جعفری در همه پرسی گروه صدر در صدر قرار گرفت

براساس نتایج یک همه پرسی غیررسمی توسط گروه صدر که روز چهارشنبه اعلام شد ابراهیم جعفری نخست وزیر سابق عراق با کسب تقریبا 25 درصد آرا در صدر قرار گرفته است.

این همه پرسی ارزش قانونی ندارد و نتایج آن در حالی اعلام می شود که نوری مالکی نخست وزیر کنونی عراق و ایاد علاوی نخست وزیر سابق که ائتلاف تحت رهبری اش برنده بیشترین آرا در انتخابات اخیر شده است برای تشکیل دولت درگیر رقابتی سخت هستند.

هیچ یک از این دو برنده اکثریت کرسی های پارلمانی نشده اند.

از یک میلیون و 800 هزار رای ریخته شده در همه پرسی گروه صدر، ابراهیم جعفری 24 درصد آرا را به دست آورد و محمد جعفر صدر با 23 درصد دوم شد.

محمدجعفر صدر تنها پسر آیت الله سیدمحمدباقر صدر، از مراجع و علمای برجسته معاصر شیعه است که در سال 1980 ظاهرا به دست عوامل صدام حسین به قتل رسید.

عبدالوهاب سهیل نماینده پارلمان از حزب صدر که نامش در برگه رای ثبت نشده بود 17 درصد آرا را به خود اختصاص داد. در برگه های رای فضایی خالی برای گذاشتن نامی که رای دهنده مایل است تعبیه شده بود.

نوری مالکی با 10 درصد آرا و ایاد علاوی با 9 درصد در رده های چهارم و پنجم قرار گرفتند.

آقای جعفری از آوریل 2005 تا مه 2006 که یکی از خونین ترین دوره ها پس از حمله آمریکا به عراق بود نخست وزیر بود.

هرچند شرکت در این همه پرسی رسما برای همه عراقی ها آزاد بود اما تصور می شود که اکثریت رای دهندگان هواداران مقتدی صدر روحانی تندروی شیعه بوده باشند.

رای دهندگان مجبور به ارائه کارت شناسایی به هنگام رای دادن نبودند و هیچ ناظر رسمی هم بر جریان رای گیری نظارت نکرد.

ناظران امور عراق می گویند که هدف گروه صدر پرهیز از حمایت از نوری مالکی بود.

صدری ها هم با ادامه نخست وزیری نوری مالکی مخالفند و هم با بازگشت ایاد علاوی به قدرت.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید جنبش صدر به خاطر سرکوبی دو سال قبل نیروهایش، موسوم به ارتش مهدی، در بغداد و بصره هرگز آقای مالکی را نبخشیده است.

مطالب مرتبط