آمریکا و روسیه پیمان تسلیحات اتمی را امضا کردند

Image caption مراسم امضای پیمان جدید استارت در کاخ ریاست جمهور چک برگزار شد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه (8 آوریل)، پیمان تسلیحات اتمی مهمی را در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک، امضا کرده اند.

این پیمان هر یک از دو کشور را، که در دوران جنگ سرد دشمن سرسخت یکدیگر به شمار می رفتند، متعهد می کند تعداد کلاهک های هسته ای استراتژیک خود را به 1550 کلاهک - یعنی سی درصد کمتر از سقفی که قبلا تعیین شده بود، کاهش دهند.

در این پیمان همچنین آورده شده است که دو طرف اجازه دارند تا هفتصد موشک بالیستیک و بمب افکن سنگین را حفظ کنند.

این توافقنامه جایگزین پیمان استارت (Strategic Arms Reduction Treaty)، است که در سال 1991 منعقد و در ماه دسامبر گذشته منقضی شد.

مراسم امضای پیمان جدید کاهش تسلیحات هسته ای آمریکا و روسیه، در کاخ ریاست جمهوری چک برگزار شد.

آقای اوباما امروز گفت امضای این پیمان گامی مهم در جهت خلع سلاح است و زمینه را برای کاهش بیشتر این تسلیحات آماده کرده است.

آقای مدودف نیز این پیمان را پیروزی برای همه آنهایی دانسته است که ثبات استراتژیک را تقویت کرده اند. او گفت منعقد شدن پیمان جدید استارت تائیدی است بر دوره ای جدید از روابط میان آمریکا و روسیه.

آقای اوباما در اظهاراتی که به دنبال امضای پیمان کاهش تسلیحات هسته ای با روسیه ایراد کرد گفت آمریکا و روسیه توافق کرده اند که بحث در باره دفاع موشکی را گسترش دهند و تلاش کنند در این حوزه همکاری داشته باشند.

اما آقای مدودف روشن ساخته است که او همچنان در مورد برنامه های دفاع موشکی ناتو نگران است.

رهبران آمریکا و روسیه همچنین بار دیگر تصریح کردند که متعهدند تحریم های سخت تر علیه ایران را که به دلیل برنامه هسته ای اش پیشنهاد شده است، مد نظر قرار دهند.

انتظار می رود این دو مقام در جریان ملاقات های پراگ در باره ناآرامی ها در قرقیزستان نیز گفتگو کنند. دو کشور در قرقیزستان پایگاه های نظامی دارند.

امضای پیمان هسته ای که امروز امضا شد در دو دهه گذشته بی سابقه بوده است.

بنا به پیمان جدید هر یک از دو کشور تعداد کلاهک های هسته ای استراتژیک خود را بین 25 تا 30 درصد کاهش خواهند داد و تعداد آن ها را طی هفت سال به حداکثر ۱۵۵۰ کلاهک خواهند رساند.

جاناتان مارکوس، تحلیلگر بی بی سی در امور دیپلماتیک در گزارشی از پراگ گفت کاهش شمار تسلیحات اتمی چشمگیرترین جنبه انعقاد این پیمان نیست، مهمتر از آن این است که دو کشور فرصت یافتند آغازی تازه در روابط خود داشته باشند.

رئیس جمهوری آمریکا در ماه آوریل 2009 در پراگ گفته بود جهان باید از تسلیحات هسته ای پاک شود.

او وعده داده بود برای تحقق این هدف بلندمدت با روسیه مذاکره کند.

دیمیتری مدودف پیش از امضای این پیمان گفت: "آن چه در پراگ اتفاق می افتد گام مهمی در روند خلع سلاح و جلوگیری از گسترش تسلیحات کشتار جمعی در جهان خواهد بود."

روسیه و آمریکا در مجموع 95 درصد سلاح های اتمی جهان را در اختیار دارند.

هر دو کشور نگران دستیابی گروه های افراطی یا کشورهای دیگر به تسلیحات هسته ای هستند.

آقای اوباما اخیرا نقش تسلیحات هسته ای در استراتژی نظامی کشورش را نیز کاهش داده است.

او متعهد شده است علیه کشورهای غیراتمی که به پیمان منع گسترش سلاح هسته ای پایبند باشند، در هر گونه درگیری احتمالی از تسلیحات هسته ای استفاده نکند.

او ایران و کره شمالی را به دلیل آنچه که تخطی این کشورها از پیمان منع گسترش سلاح کشتار جمعی می داند، از این قاعده مستثنی کرده است.

مطالب مرتبط