جای خالی ایران در جمع کشورهای باستانی متحد

Image caption این همایش در کنار آثاری که مصر موفق به پس گرفتن آنها از کشورهای دیگر شده برگزار می شود

نمایندگان کشورهای دارای سابقه طولانی تاریخی - جز ایران - در مصر گرد هم آمده اند تا برای بازپس گیری آثار باستانی خود با هم متحد شوند.

در این همایش یکی از باستان شناسان برجسته مصری گفت: "دولت هایی که می گویند آثار هنری و باستانی آنها به سرقت رفته و در کشورهای خارجی است باید متحد شوند و میرات به سرقت رفته خود را بازپس بگیرند."

زهی هواس، مدیر انجمن عالی آثار عتیقه مصری از وزرای فرهنگ سراسر جهان خواسته است فهرستی از اشیای گمشده کشور خود را تهیه کنند.

در این همایش دو روزه که در قاهره برگزار می شود ۲۰ کشور شرکت کرده اند.

در میان این کشورها نام چین، ایتالیا، یونان، پرو، و لیبی دیده می شود ولی نماینده ای از ایران در این اجلاس پراهمیت حضور ندارد.

زهی هواس در این همایش گفت:" موزه ها منبع اصلی آثار گمشده است. اگر موزه ها این آثار را نخرند، دزد کمتر می شود."

هواس گفت:" هر کشوری دارد به تنهایی تلاش می کند آثار خود را پس بگیرد. حالا همه باید با هم متحد شویم."

شرکت کنندگان در این همایش از یونسکو خواسته اند معاهده جدیدی درباره ممنوعیت مالکیت آثار باستانی توسط کشورهای دیگر وضع کند.

معاهده فعلی یونسکو صرفا درباره ممنوعیت خرید و فروش و قاچاق آثار پس از ۱۹۷۰ است.

در سال های اخیر، مقامات مصری برای بازپس گرفتن آثار باستانی سرزمین خود قدم های موثری برداشته اند؛ تا جایی که مسوولان موزه لوور سرانجام بخش هایی از دیوارنگاره ای متعلق به یک قبر کهن مصری را به مصر پس فرستادند.

بیژن روحانی، پژوهشگر آثار تاریخی و دانشجوی دکترا در دانشگاه رم ایتالیا می گوید: "روابط دیپلماتیک فرهنگی مثبت و خوب در خارج از چارچوب معاهدات تاثیر بیشتری دارد و کشورهای خواهان بازپس گیری عتیقه های خود را به نتیجه بهتری می رساند."

به گفته آقای روحانی "مصر با همین شیوه موفق شده است چندین هزار اثر تاریخی خود را پس بگیرد."

مصر همچنین درصدد پس گرفتن سنگ رزتاست که بیش از ۲۰۰ سال است در موزه بریتانیا قرار دارد.

این کشور خواهان بازپس گیری نیم تنه ۳۴۰۰ ساله نفرتیتی که در موزه برلین نمایش داده می شود نیز هست.

در حال حاضر یونان نیز می خواهد از موزه بریتانیا سنگ های مرمر پارتنون را باز پس بگیرد و پرو در تکاپوی پس گرفتن گنجینه اینکا از دانشگاه ییل در ایالات متحده است.

مطالب مرتبط