رئیس جمهوری متواری قرقیزستان پیشنهاد مذاکره داد

باقی یف
Image caption باقی یف همچنان خود را رئیس جمهوری می داند اما خواستار مذاکره با مخالفان شده است

رئیس جمهوری برکنار شده قرقیزستان خواستار مذاکره با رهبران مخالف خود شده است.

قربان بیک باقی یف، رئیس جمهوری قرقیزستان که از شامگاه چهارشنبه در اختفا به سر می برد، در یک تماس تلفنی با بی بی سی اعلام برکناری دولت خود از سوی رهبران احزاب مخالف را غیر قابل قبول خواند و با تاکید بر اینکه همچنان رئیس جمهوری قانونی است، از مخالفان دعوت کرد تا برای حل بحران سیاسی کنونی با او مذاکره کنند.

وی در عین حال تایید کرد که اختیارات خود در اداره نهادهای امنیتی و انتظامی را از دست داده و امکانات به اجرا گذاشتن دستورات خود را ندارد.

آقای باقی یف محل سکونت کنونی خود را فاش نکرد اما گفت که در محلی در جنوب قرقیزستان به سر می برد.

با انتشار متن مصاحبه رئیس جمهوری برکنار شده قرقیزستان، تمیر سارویف، معاون نخست وزیر دولت انتقالی - که خود را دولت اعتماد ملی می خواند - در گفتگویی با بی بی سی، مذاکره با آقای باقی یف را "نا محتمل" توصیف کرد و افزود که به زودی تحقیقات درباره تیراندازی منجر به قتل تعدادی از مردم در تظاهرات روز چهارشنبه آغاز خواهد شد.

برخی از مخالفان دولت ساقط شده قرقیزستان تاکید داشته اند که آقای باقی یف باید به دلیل اقداماتی که در دوره ریاست جمهوری خود صورت داده و به خصوص به خاطر خشونت ماموران در رویارویی با تظاهرات اخیر، محاکمه و به شدت مجازات شود.

روز چهارشنبه تظاهرات ضد دولتی در قزاقستان با مداخله نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و به کشته شدن دست کم هفتاد نفر انجامید.

اکثر کشته شدگان از تظاهرکنندگانی بودند که در درگیری با نیروهای امنیتی، به ضرب گلوله از پای در آمدند اما شماری از ماموران دولتی نیز به دست تظاهرکنندگان کشته شدند.

دولت انتقالی قرقیزستان روز جمعه، 20 فروردین (9 آوریل)، را روز عزاداری ملی اعلام کرده و به همین مناسبت، مراسمی به یادبود قربانیان حوادث اخیر در یکی از میدان های بیشکک برگزار می شود.

بازگشت آرامش داخلی؛ روابط خارجی

در پی اشغال ساختمان های عمده دولتی توسط تظاهرکنندگان در روز چهارشنبه، ماموران پلیس اکثر خیابان های پایتخت را ترک کردند که در نتیجه آن، افرادی به صورت جمعی به ساختمان های دولتی حمله و اموال داخل آنها را غارت کردند.

Image caption اشغال مراکز عمده دولتی به سقوط رژیم باقی یف منجر شد

روز گذذشته، دولت انتقالی متشکل از رهبران احزاب مخالف، که کوتاه مدتی پس از انتشار خبر فرار رئیس جمهوری زمام امور را در دست گرفته بود، با تشکیل گروه هایی از افراد داوطلب در محله های مختلف، برای خاتمه دادن به نا امنی وارد عمل شد.

منابع وزارت کشور دولت انتقالی گفته اند که در خلال شب گذشته، گروه هایی از افراد مسلح به منظور ارعاب شهروندان و یا غارت اموال، با اتومبیل های بدون پلاک در پایتخت به حرکت در آمدند و به تیراندازی بدون هدف مبادرت کردند.

با اینهمه، به گفته این منابع، در این تیراندازی ها کسی کشته نشد و با آماده شدن نیروهای پلیس برای گشت زنی در خیابان ها، انتظار می رود اوضاع به زودی به حالت عادی باز گردد.

در همانحال، دولت های آمریکا و روسیه به منظور روشن ساختن روابط آینده خود با قرقیزستان، مذاکراتی را با مقامات دولت انتقالی آغاز کرده اند هر چند هیچیک از این دو کشور هنوز دولت انتقالی را به رسمیت نشناخته است.

هر دو کشور آمریکا و روسیه دارای پایگاه های نظامی در قرقیزستان هستند و ایالات متحده از پایگاه هوایی خود در قرقیزستان برای پشتیبانی تدارکاتی از عملیات نظامی در افغانستان استفاده می کند.

گفته می شود که روزا اتونبایوا، رهبر حزب سوسیال دموکرات و رئیس دولت انتقالی قرقیزستان، روز جمعه هیاتی را به ریاست معاون اول نخست وزیر برای مذاکره به روسیه اعزام داشته اما هنوز گزارشی از ملاقات مقامات بلند پایه دولت با آمریکاییان مخابره نشده است.

به نقل از برخی رهبران مخالف دولت گزارش شده است که روسیه در نظر دارد با برقراری روابط نزدیک از دولت انتقالی، قرقیزستان را وادار کند از تجدید قرارداد اجاره پایگاه هوایی مناس با آمریکا خودداری ورزد.

در عین حال، این نظر مطرح شده که دولت قرقیزستان به عواید حاصله از اجاره پایگاه هوایی به ایالات متحده نیاز دارد و بعید است تغییر رژیم در قرقیزستان باعث تعطیلی این پایگاه شود هر چند انجام مذاکراتی بر سر شرایط قرارداد بین دو طرف را نمی توان منتفی دانست.

مطالب مرتبط