نگرانی رئیس جمهوری متواری قرقیزستان از بازگشت به پایتخت

باقی یف
Image caption باقی یف همچنان خود را رئیس جمهوری می داند اما خواستار مذاکره با مخالفان شده است

قربان بیک باقی یف، رئیس جمهوری متواری قرقیزستان می گوید از این بیمناک است که در صورت بازگشت به پایتخت کشته شود.

آقای باقی یف، که از مخفیگاه خود در جلال آباد در جنوب قرقیزستان با خبرنگار بی بی سی صحبت می کرد گفت ناآرامی های هفته جاری که در آن بیش از 70 نفر کشته شدند، عملیات پنهانی کاملا سازمان یافته ای بود که با دخالت خارجی صورت گرفت.

ولی آقای باقی یف از نام بردن از کشور خاصی خودداری کرد.

وی همچنان بر این موضوع پافشاری کرد که رئیس جمهوری قانونی کشور است.

در بیشکک، پایتخت قرقیزستان روزا آتونبایوا، رئیس دولت موقت این کشور گفت در صورتی که آقای باقی یف استعفا دهد خروج امن وی از کشور را تضمین خواهد کرد.

برخی از مخالفان دولت ساقط شده قرقیزستان تاکید داشته اند که آقای باقی یف باید به دلیل اقداماتی که در دوره ریاست جمهوری خود صورت داده و به خصوص به خاطر خشونت ماموران در رویارویی با تظاهرات اخیر، محاکمه و به شدت مجازات شود.

روز چهارشنبه هفته جاری تظاهرات ضد دولتی در قزاقستان با مداخله نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و به کشته شدن دست کم هفتاد نفر انجامید.

اکثر کشته شدگان از تظاهرکنندگانی بودند که در درگیری با نیروهای امنیتی، به ضرب گلوله از پای در آمدند اما شماری از ماموران دولتی نیز به دست تظاهرکنندگان کشته شدند.

دولت انتقالی قرقیزستان امروز 20 فروردین (9 آوریل)، را روز عزاداری ملی اعلام کردو به همین مناسبت، مراسمی به یادبود قربانیان حوادث اخیر در یکی از میدان های بیشکک برگزار شد.

دولت های آمریکا و روسیه به منظور روشن ساختن روابط آینده خود با قرقیزستان، مذاکراتی را با مقامات دولت انتقالی آغاز کرده اند هر چند هیچیک از این دو کشور هنوز دولت انتقالی را به رسمیت نشناخته است.

هر دو کشور آمریکا و روسیه دارای پایگاه های نظامی در قرقیزستان هستند و ایالات متحده از پایگاه هوایی خود در قرقیزستان برای پشتیبانی تدارکاتی از عملیات نظامی در افغانستان استفاده می کند.

مطالب مرتبط