تاجیکستان در مقابل انقلاب "واکسینه" است

رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌گوید مردم تاجیک از جنگهای داخلی سبق گرفته‌اند.

محی الدین کبیری گفت تأثیر ناآرامیهای قرقیزستان به وضعیت در تاجیکستان چندان عمیق نخواهد بود.

او روز جمعه، 9 آوریل بعد از ملاقاتش با مسئولان سفارت آمریکا در مقر این حزب به خبرنگاران گفت با توجه به تجربه جنگ شهروندی خود در سالهای 1990 تاجیکستان "علیه انقلابها واکسین گرفته است".

هرچند چارلز مارتین، مسئول بخش سیاسی سفارت آمریکا، بعد از ملاقاتش با مسئولان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان گفت، در این ملاقات وضعیت کنونی در قرقیزستان مطرح شد، وی جزئیات صحبت را آشکار نکرد.

ولی آقای کبیری گفت، که به جز از مسائل قرقیزستان در این ملاقات با مسئولان سفارت آمریکا در شهر دوشنبه موضوع "تقلب در نتیجه‌گیری از انتخابات پارلمانی تاجیکستان و عواقب آن" نیز در میان گذاشته شد.

"تقدیر نظامهای خودکامه مشابه به باقییف خواهد بود"

محی‌الدین کبیری گفت، مسائل اصلی در ملاقات ناآرامیها در قرقیزستان و احتمال تأثیر آن به وضعیت کشورهای دیگر منطقه بود.

آقای کبیری با اظهار تاسف از تلفات جانی در میان ساکنان غیرنظامی قرقیزستان می‌گوید، که تأثیر حوادث اخیر قرقیزستان حتماً به وضع سیاسی و اجتماعی کشورهای همسایه احساس خواهد شد.

وی افزود: "بالاخره مردم در کشورهای منطقه نیز به نتیجه‌ای خواهند رسید، که دیر یا زود نظامهای خودکامه و فسادزده باید اشتباهاتشان را اصلاح کنند و یا عاقبت همشان مشابه به تقدیر پریزدنتها آقایف و باقی یف خواهد بود. از سوی دیگر برای مقامات کشورهای منطقه شاید این وضعیت یک درسی بشود، تا آنها به حرفهای مردم گوش بدهند."

ولی رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌گوید، امید دارد مردم کشورهای منطقه از دست زدن به قانون‌شکنی خودداری کنند.