به روز شده:  06:20 گرينويچ - شنبه 10 آوريل 2010 - 21 فروردین 1389

مراسم خاکسپاری قربانیان تظاهرات قرقیزستان برگزار شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هزاران نفر از مردم قرقیزستان در دومین روز متوالی، در مراسم خاکسپاری قربانیان تظاهرات اخیر در این کشور که توسط دولت جدید خودخوانده برگزار شده، شرکت کرده اند.

در درگیری های تظاهرکنندگان با نیروهای پلیس، هفتاد و پنج نفر کشته شدند. نزدیک به هزار و پانصد نفر نیز در این درگیری ها زخمی شده اند.

قربان بیک باقی یف، به دنبال شدت یافتن این درگیری ها از پایتخت متواری شده و هم اکنون در جلال آباد، در جنوب این کشور به سر می برد.

در مراسم خاکسپاری در حومه بیشکک، پایتخت این کشور، موسیقی عزا پخش می شد و خانواده قربانیان، تصاویر کشته شدگان را حمل می کردند.

رزا آتونبایوا، رهبر دولت انتقالی قرقیزستان در این مراسم برای شرکت کنندگان سخنرانی کرد و افراد کشته شده در جریان چند روز اخیر را قهرمانان واقعی قرقیزستان خواند.

امروز (شنبه، ده آوریل) دومین روز از عزای ملی اعلام شده توسط دولت انتقالی است و خبرنگاران می گویند به نظر آرامش برقرار شده اما تنش ها کماکان باقی است.

تعلیق پروازهای آمریکا

ارتش آمریکا به دنبال وقایع چند روز گذشته قرقیزستان، تمام پروازهای خود را به افغانستان از پایگاه هوایی ماناس در قرقیزستان به حالت تعلیق در آورده است.

ارتش آمریکا دلیلی برای این اقدام خود ذکر نکرده است.

پایگاه ماناس، یک مرکز مهم برای نقل و انتقالات ارتش آمریکا در جنگ علیه طالبان است.

یک سخنگوی ارتش آمریکا به بی بی سی گفته است فعالیت های پایگاه ماناس زمانی از سر گرفته می شود که شرایط قرقیزستان اجازه آن را بدهد.

قرار است در این مدت انتقال نیروهای آمریکایی به افغانستان از خاک کویت صورت گیرد.

روسیه نیز دارای پایگاه نظامی در قرقیزستان است.

رئیس جمهور متواری قرقیزستان گفته است مخالفان خواهان تعطیلی پایگاه آمریکا هستند اما رهبر دولت انتقالی گفته است قراردادهای فعلی کماکان به قوت خود باقی است. قرارداد اجاره پایگاه ماناس که در اختیار آمریکا است، ژوئیه سال جاری پایان می یابد.

قربان بیک باقی یف، در مصاحبه خود با بی بی سی، تظاهرات اخیر در این کشور را عملیاتی سازمان یافته خوانده و گفته است دخالت خارجی در این شورش دیده می شود. او از دراز کردن انگشت اتهام به سوی کشوری خاص خودداری کرد.

او گفته است برای جلوگیری از بروز جنگ داخلی، در کشور باقی می ماند. آقای باقی یف به شکاف وسیع میان شمال و جنوب کشور اشاره کرده است.

رئیس جمهور متواری قرقیزستان در جنوب این کشور، هواداران فراوانی دارد و پایگاه قدرت او در این منطقه متمرکز است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.