دولت موقت قرقیزستان امنیت باقی یف را تضمین نمی کند

آتانبایوا
Image caption رزا آتانبایوا می گوید به تعهداتش عمل خواهد کرد ولی منافع کشورش را هم باید در نظر بگیرد

رزا آتونبایوا، رئیس دولت موقت قرقیزستان گفته است که به دلیل خشم خانواده های قربانیان ناآرامی های اخیر، نمی تواند امنیت جانی قربان بیک باقی یف، رئیس جمهوری متواری این کشور را تضمین کند.

خانم آتونبایوا، در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت دولت او نمی تواند کسانی را که می خواهند به قصد انتقام گیری با تفنگ به مخفیگاه قربان بیک باقی یف، حمله کنند، کنترل کند.

رئیس دولت موقت قرقیزستان روز گذشته 10 آوریل، گفته بود آقای باقی یف در صورت استعفا اجازه خواهد یافت به سلامت از کشور خارج شود.

آقای باقی یف، که هفته گذشته در پی تظاهرات مخالفان دولت از بیشکک پایتخت قرقیزستان فرار کرد اکنون در جنوب این کشور در اختفا به سر می برد.

او یک بار دیگر تقاضا برای کناره گیری را رد کرده و گفته است هر تلاشی برای کشتن وی موجب جاری شدن خون در قرقیزستان خواهد شد.

در تحولی دیگر، هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا گفته است که دولت جدید قرقیزستان به وی اطمینان داده که آمریکا همچنان می تواند از پایگاه هوایی ماناس برای انتقال نیرو و تدارکات به افغانستان استفاده کند.

دولت موقت قرقیزستان در بدو امر تاکید کرده بود که این پایگاه باید تعطیل شود.

خانم آتانبایوا گفته است به تعهداتش عمل خواهد کرد، اما باید منافع کشور خود را هم در نظر بگیرد.

ناآرامی های قرقیزستان حداقل ۷۵ کشته برجای گذاشت.

هزاران نفر روز شنبه در دومین روز متوالی در مراسم خاکسپاری قربانیان تظاهرات اخیر شرکت کردند.

در مراسم خاکسپاری در حومه بیشکک موسیقی عزا پخش می شد و خانواده قربانیان، تصاویر کشته شدگان را حمل می کردند.

رئیس دولت موقت در این مراسم برای شرکت کنندگان سخنرانی کرد و افراد کشته شده در جریان چند روز اخیر را قهرمانان واقعی قرقیزستان توصیف کرد.

مطالب مرتبط