چشم انداز مبهم دولت آینده عراق

نوری المالکی
Image caption آقای مالکی شکایت هایی را در ارتباط با برگزاری انتخابات مطرح کرده است

بیش از یک ماه بعد از برگزاری انتخابات عمومی در عراق، هنوز نشانه ای از تشکیل دولت جدید در این کشور به چشم نمی خورد.

هیچ کدام از مدعیان در رقابت های این انتخابات نتوانستند به اکثریت کامل برسند، هرچند ائتلاف سکولارهای شیعه و سنی به ریاست ایاد علاوی با اختلاف خیلی کمی از ائتلاف شیعیان تحت رهبری نوری مالکی، نخست وزیر کنونی عراق جلو زد.

انتظار می رود روند تشکیل دولت جدید عراق دست کم دو ماه دیگر طول بکشد. در عین حال، این نگرانی هم وجود دارد که شورشیان از فرصتی که در چنین شرایطی فراهم شده است برای مختل کردن روند سیاسی در عراق استفاده کنند.

چانه زنی و توافق نهایی بر سر جزییات تشکیل دولت جدید در عراق و حتی این که چه کسانی سمت های مهم مثل ریاست جمهوری و ریاست مجلس عراق را در دست خواهند داشت، در شرایط کنونی، واقعا و به طور جدی انجام نشدنی است، مگر این که نتایج نهایی انتخابات رسما تایید و اعلام شود.

در این میان، نوری مالکی، نخست وزیر کنونی عراق شکایت هایی را مطرح و درخواست تجدیدنظر در نتایج اولیه انتخابات کرده است که می تواند باعث شود شرایطی که تاکنون پذیرفته شده است، تغییر کند.

ائتلاف تحت رهبری آقای مالکی فقط دو کرسی کمتر از ائتلاف تحت رهبری آقای علاوی به دست آورده است و تغییر این اختلاف، چندان هزینه بر و سخت نخواهد بود.

در عین حال، بیشتر تمرکزها، بر قدرت های خارج از عراق و نقشی است که آنها در مانع تراشی در این روند دارند.

سفیر ایران در عراق در اقدامی غیرعادی، کنفرانس خبری برگزار کرده و در آن گفته است که از نظر دولت ایران، تمام ائتلاف ها و تشکل ها باید در دولت جدید سهم داشته باشند. او تایید کرد که هیاتی از اعضای ائتلاف تحت رهبری آقای علاوی به زودی برای مذاکره به تهران خواهند رفت.

آقای علاوی همیشه از منتقدان صریح نقش ایران در عراق بوده است.

مشاوران آقای علاوی تاکید دارند که مذاکرات در تهران در باره ساختار دولت عراق نخواهد بود، بلکه روابط منطقه ای عراق، محور گفت و گو ها است.

نمایندگانی از ائتلاف تحت رهبری آقای علاوی و بقیه گروه ها، به دیگر کشورهای همسایه عراق از جمله عربستان سعودی و ترکیه که در وضعیت عراق موثر هستند هم رفته اند.

منتقدان این دیدارها و به طور مشخص طرفداران دولت آقای مالکی گفته اند که چنین دیدارهایی راه را برای دخالت کشورهای خارجی در فرایندی که باید کاملا عراقی باشد، باز می کند. با این حال، بقیه، این دیدارها را یک قدم روبه جلو برای کاهش تنش های منطقه ای که اغلب در عراق خود را نشان می دهد، ارزیابی می کنند.

مطالب مرتبط