به روز شده:  14:12 گرينويچ - 11 آوريل 2010 - 22 فروردین 1389

انتخابات چند حزبی تاریخی سودان، شروع شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رای گیری در اولین انتخابات چند حزبی سودان پس از 24 سال، شروع شده است.

ابن انتخابات به مدت سه روز برگزار می شود و علاوه بر رئیس جمهوری، اعضای مجلس ملی، فرمانداران ایالتی و اعضای شوراهای محلی نیز در جریان رای گیری انتخاب خواهند شد.

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان در خارطوم رای خود را به صندوق انداخت.

مخالفان اصلی عمر البشیر، ادعا می کنند که در روند برگزاری انتخابات به نفع او خلافکاری های صورت گرفته است و شرکت در انتخابات را تحریم کرده اند.

در خارطوم بی علاقگی زیادی نسبت به این انتخابات دیده می شود و ناظران انتخاباتی خلافکاری های طرفداران عمر البشیر را تایید کرده اند.

ولی در جنوب سودان که برای مدت ها صحنه جنگ های داخلی بوده، عده ای از این که برای اولین بار در طول عمرشان شانس رای دادن پیدا کرده اند، ابراز شادمانی و غرور می کنند.

یک خبرنگار بی بی سی در جنوب سودان می گوید بسیاری از مردم امیدوارند که این انتخابات به هدف مهمتر که برگزاری یک همه پرسی در مورد استقلال جنوب سودان است، منتهی شود.

سودان

انتخابات سودان در سه روز برگزار می شود

این هم پرسی قرار است در سال آینده صورت گیرد.

عمر البشیر گفته است نتیجه همه پرسی را حتی اگر به نفع استقلال جنوب سودان تمام شود، خواهد پذیرفت.

ولی تحلیلگران می گویند در ناحیه مرزی بین شمال و جنوب سودان ذخایر نفتی قابل توجهی وجود دارد و ابراز نگرانی می شود که استقلال کامل جنوب سودان موجب بروز مناقشه تازه ای شود.

جنوب سودان هم اکنون دارای خودمختاری زیادی است.

برای شرکت در این انتخابات که بخشی از موافقت نامه صلحی است که به جنگ های داخلی سودان پایان داد، بیش از شانزده میلیون نفر نام نویسی کرده اند.

کمیسیون ملی انتخابات سودان می گوید به رغم کناره گیری چند حزب مهم، این انتخابات آزاد و عادلانه برگزار می شود.

رئیس این کمیسیون گفته است این نهاد نظارتی خود را به برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه متعهد می داند و جانب حزب کنگره ملی به رهبری عمر البشیر، را نخواهد گرفت.

نتیجه انتخابات قرار است روز 18 آوریل اعلام شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.