رهبر ایران: نیروهای مسلح آماده باشند

رهبر ایران
Image caption رهبر ایران از دنیا خواست "از سخنان اوباما نگذرد"

آیت الله خامنه ای با انتقاد شدید از آنچه "تهدید ایران به حمله اتمی" از سوی رئیس جمهوری آمریکا نامید، از نیروهای مسلح خواست در برابر تهدیدها "آمادگی و هوشیاری کامل داشته باشند".

به گزارش پایگاه‌ اطلاع‌رسانی آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه ۲۲ فروردین (۱۱ آوریل) در دیدار رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهان کل ارتش و سپاه و جمعی از دیگر فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی، سخنان مقام های آمریکایی را به ضرر آنها دانست و افزود: "معنای این گونه سخنان این است که دولت آمریکا، دولتی شریر و غیرقابل اعتماد است."

همزمان، ۲۲۵ نفر از نمایندگان مجلس ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن "ادبیات جنگ طلبانه باراک اوباما" به وی هشدار دادند که "منطقه حساس خلیج فارس و خاورمیانه را بیش از این با بحران مواجه نکند".

دولت آمریکا روز سه شنبه ۶ آوریل گزارشی را تحت عنوان "بازنگری مواضع هسته ای" این کشور به کنگره ارائه داد که بر اساس آن، آمریکا علیه کشورهایی که قدرت اتمی نیستند و به پیمان منع گشترش سلاح‌های اتمی پایبندند از بمب اتمی استفاده نخواهد کرد، اما این محدودیت هسته ای شامل حال ایران و کره شمالی نمی شود.

بشنوید درخواست نمایندگان مجلس ایران برای شکایت از آمریکا به شورای امنیت. گفت و گو رادیویی با سعید حقیقی ، استاد حقوق بین الملل در ایران 255 نفر از نمایندگان مجلس از وزارت امور خارجه این کشور خواسته اند تا از آمریکا به عنوان تهدید کننده امنیت صلح جهانی رسماً به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کند. مجلس، آمریکا، امنیت درخواست نمایندگان مجلس ایران برای شکایت از آمریکا به شورای امنیت. گفت و گو رادیویی با سعید حقیقی ، استاد حقوق بین الملل در ایران 255 نفر از نمایندگان مجلس از وزارت امور خارجه این کشور خواسته اند تا از آمریکا به عنوان تهدید کننده امنیت صلح جهانی رسماً به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کند. نمیاندگان مجلس ایران لحن اوباما را محکوم کردند در ایران 225 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای ادبیات باراک اوباما را در قبال ایران جنگ طلبانه خواندند و از وزارت خارجه ایران خواستند تا از آمریکا رسماً به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کند. اوباما، ایران نمیاندگان مجلس ایران لحن اوباما را محکوم کردند در ایران 225 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای ادبیات باراک اوباما را در قبال ایران جنگ طلبانه خواندند و از وزارت خارجه ایران خواستند تا از آمریکا رسماً به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کند.

نمایندگان: وزارت خارجه از آمریکا شکایت کند

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان امروز خود، اینکه "رئیس یک کشور تهدید به حمله اتمی می کند" را مساله ای دانست که "دنیا نباید از آن بگذرد".

وی توصیه کرد که "در چنين دنيايي بايد بسيار هوشيار بود" و افزود که مهمتر از آمادگي هاي نظامی و رزمی، آمادگی های "روحی و معنوی" و "عزم و توان ايستادگی" است.

در واکنشی دیگر، نمایندگان مجلس ایران هم از وزارت امور خارجه خواستند تا از دولت آمریکا به عنوان "تهدید کننده صلح و امنیت جهانی" به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کند.

این در حالی است که مصطفی سلامی، جانشین اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح هشدار داده است: "نیروهای ما آمادگی خود را حفظ کرده و در صورت هرگونه اقدام نسنجیده از سوی دشمنان، جواب در خور شأن آنها خواهیم داد که این پاسخ، ویژگی‌ها و شاخصه‌های مختلف و حساب‌ شده‌ای دارد."

چهار روز پیش، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران خطاب به باراک اوباما گفته بود: "دلیلی ندارد هر حرفی را که به تو توصیه کردند بزنی، بدان گنده تر از تو و گردن کلفت تر از تو هم نتوانستند از این غلط ها بکنند. تو که جای خود داری."

سخنان آقای احمدی نژاد، یک روز بعد از آن بیان می شد که دولت باراک اوباما طرح بازنگری استراتژی هسته ای آمریکا را اعلام کرد که از کاهش چشمگیر ذخیره تسلیحات هسته ای این کشور حکایت داشت. اما در بازنگری استراتژی هسته ای آمریکا، به ایران و کره شمالی هشدار داده شده بود که اگر آنها بر سر برنامه های اتمی خود به ایستادگی در برابر جامعه بین المللی ادامه دهند، همچنان اهداف بالقوه محسوب خواهند شد.

در پی انتشار این طرح، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا استراتژی جدید را "پیامی محکم" به ایران و کره شمالی دانست تا به تعهدات بین المللی خود عمل کنند.

آقای گیتس همچنین تاکید کرد آمریکا در قبال چنین کشورهایی حق توسل به "تمام گزینه ها" را برای خود محفوظ می داند.

مطالب مرتبط