حزب کارگر بریتانیا با شعار " آینده ای منصفانه تر برای همه" به میدان می‌آید

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا
Image caption حزب کارگر با شعار " آینده ای منصفانه تر برای همه" برنامه سیاسی خود را با دفاع از کارنامه ۱۳ ساله اش در مقام دولت اعلام کرده است

با این وجود که سه حزب سراسری و اصلی بریتانیا، چند ماهی است که به انحاء مختلف به تبلیغ طرز تفکر سیاسی و اقتصادی خود و انتقاد از رقیبان مشغول بوده اند، برای بیشتر شهروندان صاحب رأی در بریتانیا که عضو هیچ حزبی نیستند، انتخاب نهایی پس از مشاهده مانیفست و تعهدات هر حزب مشخص تر خواهد شد.

امروز دوشنبه ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) در آغاز هفته دوم مبارزات انتخاباتی بریتانیا و مقارن با انحلال کامل مجلس عوام، حزب کارگر برنامه سیاسی خود را منتشر کرد. در دو روز آتی، حزب های محافظه کار و لیبرال دموکرات بترتیب مانیفست های خود را منتشر خواهند کرد تا در روز پنجشنبه که نخستین مناظره تلویزیونی رهبران این سه حزب بطور زنده پخش خواهد شد مردم تصویر کامل تری از برنامه های آنان داشته باشند.

حزب کارگر با شعار " آینده ای منصفانه تر برای همه" برنامه سیاسی خود را با دفاع از کارنامه ۱۳ ساله اش در مقام دولت اعلام کرده و در آن می گوید با توجه به شرایط نامساعد کنونی (کسری بودجه و بدهی بی سابقه دولت) پولی برای افزایش هزینه های همگانی ندارد ولی آنچه را که تاکنون در مقام دولت به آن متعهد بوده ادامه خواهد داد.

در این بخش، تکیه اصلی حزب کارگر بر حفظ بودجه خدمات همگانی مانند بهداشت و درمان ملی، آموزش و پرورش و کمک به ایجاد شغل و پیشه برای جوانان است.

حزب کارگر همچنین تعهد کرده که مالیات بر درآمد مستقیم تا سقف ۵۰ هزار پوند در سال را افزایش ندهد. میانگین درآمدها در بریتانیا در سال مالی گذشته معادل ۱۷ هزار پوند در سال بود.

جبران کسری بودجه

Image caption برای بیشتر شهروندان بریتانیا که عضو هیچ حزبی نیستند، انتخاب نهایی پس از مشاهده مانیفست و تعهدات هر حزب مشخص تر می شود

حزب کارگر می گوید در صورت پیروزی در انتخابات، کسری بودجه ۱۷۵ میلیارد پوندی کشور را در طول پنج سال عمر پارلمان بعدی به نصف تقلیل خواهد داد. این حزب، دستیابی به این هدف را از سه راه ممکن دانسته است: افزایش درآمدهای مالیاتی دولت با بازگشت رشد به اقتصاد و صنعت، صرفه جویی در هزینه های زائد و جلوگیری از اسراف در نهاد های دولتی و افزایش یک درصد به نرخ بیمه تأمین اجتماعی از سال مالی آینده.

در دفاع از این برنامه، حزب کارگر به کارنامه ۱۳ ساله خود اشاره دارد و مدعی است که حزب محافظه کار، رقیب اصلی و در حال حاضر جلوتر از حزب کارگر در تمام نظر سنجی ها، در صورت تشکیل دولت بعدی دستاوردهای نیمه تمام دولت کارگری را به باد خواهد داد. دفاع دولت کارگری از کارنامه خود

گوردون براون، نخست وزیر و رهبر حزب کارگر بریتانیا در هنگام اعلام برنامه سیاسی حزب خود از مردم خواست که در ارزیابی های خود کارنامه دولت را از یاد نبرند.

تردیدی نیست که در جایگاه دولت، حزب کارگر دستاوردهای برجسته ای داشته است.

پایان دادن به جنگ داخلی ۳۰ ساله در استان ایرلند شمالی و اعاده مجلس و دولت محلی آن، اصلاح قانون اساسی در قالب پایان دادن به عضویت افراد دارای القاب موروثی در مجلس اعیان، تصویب قانون آزادی اطلاعات، تأسیس وزارت دادگستری و جایگزین کردن دیوان عالی کشور بجای دیوان قضات مجلس اعیان و دادن خودمختاری بیشتر به اسکاتلند و ولز که اکنون دارای پارلمان و دولت خاص خود هستند شماری از مهمترین اصلاحات قانونی است که در این مدت انجام گرفته است.

تصویب قانون تعیین حداقل دستمزد و کوتاه کردن مدت انتظار برای درمان بیماران مبتلا به بیماریهای خطرناک از دیگر دستاوردهای اجتماعی این دولت بوده است.

از جنبه اقتصادی هم، تا پیش از رکودی که از دو سال پیش گریبانگیر اقتصادهای غربی بویژه بریتانیا و آمریکا شد، بریتانیا اقتصادی پر رونق داشت، میزان تورم ناچیز، بازار پول و سرمایه فعال و پر سود و سطح بیکاری هم به حداقل رسیده بود.

بی دلیل نبود که حزب کارگر توانست پس از پیروزی چشمگیر خود در انتخابات ۱۹۹۷، در دو انتخابات بعدی درسالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۵ هم، با حفظ اکثریتی مطمئن در مجلس به حکومت ادامه دهد.

آغاز کاهش محبوبیت

نگاهی سریع به برنامه انتخاباتی جدید حزب کارگر، نمایانگر اعترافی تلویحی به این واقعیت است که دولت کارگری درعمر ۱۳ ساله خود، بسیاری از تعهدات در انتخابات پیشین را به فراموشی سپرده است.

برنامه هایی مثل ریشه کن کردن فقر از زندگی و امکانات آموزشی کودکان، کاستن از فاصله اقتصادی بین طبقات ثروتمند و تنگ دست، اصلاح قانون انتخابات و شیوه گزینش نمایندگان مجلس و تبدیل مجلس انتصابی اعیان به یک مجلس سنای منتخب مردم از جمله تعهداتی هستند که در این مدت نادیده گرفته شده اند.

کوتاهی هایی که این حزب اکنون به فکر جبران آن افتاده است.

تصمیمات بدون پشتیبانی ملی

Image caption تصمیم به همراه شدن با آمریکا در جنگ عراق عامل دیگری بود بر آغاز افول محبوبیت حزب کارگر

تصمیم به همراه شدن با آمریکا در جنگ عراق، سیاستی که بیشتر مردم بریتانیا از روز اول با آن مخالف بودند، عامل دیگری بود بر آغاز افول محبوبیت حزب کارگر.

تونی بلر، نخست وزیر سابق که تصمیم او به همراه شدن با آمریکا برای تغییر رژیم درعراق اکنون موضوع تحقیقاتی دیگر در پیرامون انگیزه ها و جنبه های قانونی ورود به آن جنگ است، همواره در دفاع از تصمیم خود گفته که همراهی و همفکری استراتزیک با آمریکا به سود منافع بریتانیا است.

ولی گوردون براون، آگاه از این احساسات مردمی، در هنگام تحویل گرفتن صدارت از تونی بلر در سال ۲۰۰۷، متعهد شد ارتش را در اولین زمان ممکن از عراق خارج کند و به آن عمل کرد. ولی میراث منفی تصمیمی که بسیاری از صاحب نظران سیاسی و نظامی بریتانیا آن را بزرگترین شکست سیاست خارجی کشور، پس از رسوایی حمله ۵۵ سال پیش به کانال سوئز لقب داده اند، بر گردن دولت کارگری ماند.

جنگ افغانستان

رهبران هر سه حزب اصلی بریتانیا از ادامه حضور و درگیری ارتش بریتانیا در افغانستان حمایت کرده و آنرا برای حراست از امنیت ملی کشور و بازداشتن افراطیون اسلامی از نفوذ به درون جامعه بزرگ مسلمان این کشور حیاتی می دانند.

اگرچه، بر خلاف تصمیم حمله به عراق، اقدام نظامی پیمان ناتو درحمله به افغانستان از پشتیبانی شورای امنیت سازمان ملل متحد برخوردار بود و همچنان هست، چند سالی است که نظر سنجی ها نشان می دهد اکنون بسیاری از مردم بریتانیا ادامه این جنگ ۸ ساله را بی فایده و تلفات روز افزون آنرا غیر قابل توجیه می دانند.

مسأله ای که دولت کارگری بریتانیا در جریان مبارزات انتخاباتی با آن روبرو خواهد بود یافتن پاسخی مردم پسند برای این سئوال مخالفان جنگ است که، به عنوان آغازگر این جنگ، زمانی تقریبی یا شرایطی مطلوب برای خروج ارتش از افغانستان را مشخص کند. به عبارت دیگر، دولت در چه زمان و شرایطی خواهد گفت که پیروزی در جنگ بدست آمده و ارتش را فرا خواهد خواند.

سیاست خارجی

گستره وعمق مشکلات اقتصادی و مالی بریتانیا تا حدی است که در برنامه سیاسی و سخنان گوردون براون، رهبر حزب کارگر جایی برای تشریح سیاست خارجی باقی نماند. ولی سیاست خارجی بریتانیا موضوع یکی از سه مناظره تلویزیونی رهبران احزاب اصلی خواهد بود.

انتظار می رود که در آن برنامه ۹۰ دقیقه ای که در روز پنجشنبه ۲۱ آوریل (اول اردیبهشت) بطور زنده پخش خواهد شد، جنگ افغانستان، روابط با ایران و مقابله با فعالیت هسته ای آن، موقعیت بریتانیا در اتحادیه اروپا، گسترش همکاریهای بین المللی برای نظارت بیشتر بر فعالیت بازار های پول و سرمایه و جلوگیری از گرمایش بیشتر جو زمین از موضوع های اصلی در آن باشد.

مطالب مرتبط