برنامه ریزی دولت موقت قرقیزستان برای دستگیری باقی یف

آتانبایوا
Image caption رزا آتانبایوا می گوید نمی تواند امنیت جانی آقای باقی‌یف را تضمین کند

الماس بیک آتامبایوا، معاون دولت موقت قرقیزستان می گوید عملیات ویژه ای برای دستگیری قربان بیک باقی یف، رئیس جمهوری متواری قرقیزستان طراحی شده است ولی به دلیل نگرانی از تلفات غیرنظامیان، اجرای این عملیات به تعویق افتاده است.

آقای آتامبایوا، قربان بیک باقی یف، را متهم کرد که برای جلوگیری از این که دستگیر شود در دهکده زادگاهش در جنوب کشور، ساکنان محلی را به دور خود جمع کرده است.

در همین حال، آقای باقی یف، برای صدها نفر از طرفداران خود سخنرانی کرده و گفته است وی همچنان تنها رهبر قانونی قرقیزستان است.

روز گذشته 11 آوریل، رزا آتونبایوا، رئیس دولت موقت قرقیزستان گفته بود که به دلیل خشم خانواده های قربانیان ناآرامی های اخیر، نمی تواند امنیت جانی قربان بیک باقی یف، را تضمین کند.

خانم آتونبایوا، در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت دولت او نمی تواند کسانی را که می خواهند به قصد انتقام گیری با تفنگ به مخفیگاه قربان بیک باقی یف، حمله کنند، کنترل کند.

رئیس دولت موقت قرقیزستان قبلا گفته بود آقای باقی یف در صورت استعفا اجازه خواهد یافت به سلامت از کشور خارج شود.

آقای باقی یف، که هفته گذشته در پی تظاهرات مخالفان دولت از بیشکک پایتخت قرقیزستان فرار کرد، تقاضاها برای کناره گیری را رد کرده و گفته است هر تلاشی برای کشتن وی موجب جاری شدن خون در قرقیزستان خواهد شد.

ناآرامی های اخیر قرقیزستان بیش از 80 کشته برجای گذاشت.

خانم آتونبایوا، قربانیان حوادث اخیر را قهرمانان واقعی قرقیزستان توصیف کرده است.

مطالب مرتبط