درخواست انحلال حزب حاکم تایلند به اتهام فساد

Image caption معترضان سرخ پوش تایلندی با حمل تابوت بر دوش خود، خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد شده اند

همزمان با شدت یافتن بحران سیاسی در تایلند، کمیسیون انتخاباتی این کشور انحلال حزب نخست وزیر تایلند را خواهان شده است.

درخواست انحلال حزب دموکرات که رهبری آن با آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر تایلند است در ارتباط با خلافکاری های مالی است.

ناظران می گویند این درخواست فشار بیشتری بر دولت او وارد می کند.

نخست وزیر تایلند از زمان حمله دو روز قبل نظامیان به مخالفان دولت وی، آینده سیاسی اش به مخاطره افتاده است. در آن حمله بیش از بیست نفر کشته شدند.

دو روز پس از ناکامی ارتش تایلند در پایان دادن به اعتراضات مخالفان دولت، فرمانده ارتش نیز خواستار انحلال پارلمان این کشور شده است.

دقایقی پس از عنوان این درخواست، آقای وجاجیوا، دریک سخنرانی تلویزیونی تاکید کرد که حکومت در مقابل معترضان عقب نشینی نخواهد کرد.

یکی از درخواست های کلیدی معترضان، برگزاری انتخابات زودتر از موعد است. استعفای آبهیسیت وجاجیوا، یکی دیگر از تقاضاهای مخالفان است.

کوئنتین سامرویل، خبرنگار بی بی سی در تایلند می گوید در حال حاضر کنترل بیشتر تقاطع های مهم بانکوک، پایتخت در دست معترضان سرخ پوش است و روحیه و اعتماد به نفس معترضان پس از آنکه نیروهای امنیتی موفق به راندن آنها از خیابان ها نشدند، افزایش یافته است.

خبرنگار بی بی سی می افزاید با وجود بازگشت آرامش به خیابان ها، هنوز نشانه ای از احتمال حل تنش سیاسی عمیق در تایلند در آینده نزدیک، به چشم نمی خورد.

دوشنبه ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین ) درگیری جدیدی بین معترضان و نیروهای امنیتی مشاهده نشده است و فعالیت های روزمره به حال عادی بازگشته است.

از حدود سال قبل که ارتش تایلند تاکسین شیناواترا، نخست وزیر منتخب این کشور را برکنار کرد، تایلند همواره دچار ناآرامی های سیاسی بوده است.

مطالب مرتبط