هراس از احتمال اخراج هزاران فلسطینی از کرانه باختری

Image caption برخورد سربازان اسرائیلی با معترضان فلسطینی در نزدیکی بیت اللحم

اسرائیل درصدد است فرمانی نظامی را به اجرا درآورد که ممکن است باعث شود دهها هزار فلسطینی از اراضی اشغال شده در کرانه باختری رود اردن اخراج شوند.

فلسطینیان با هر گرایش سیاسی که دارند از اعلام کنترل های جدید اسرائیل در اراضی اشغالی کرانه باختری خشمگینند و گروه های مدافع حقوق بشر می گویند این فرمان، که از روز سه شنبه (13 آوریل)، به اجرا در خواهد آمد ممکن است "عواقبی وخیم" را برای فلسطینیان ساکن کرانه باختری در پی داشته باشد.

بنا به این فرمان افرادی که فاقد مدارک شناسایی اسرائیلی باشند، در گروه "نفوذی" ها قرار می گیرند و از این منطقه اخراج خواهند شد.

کارت شناسایی بسیاری از ساکنان کرانه باختری در کشورهای همسایه صادر شده است یا این که در آن محل زادگاه نوار غزه درج شده است.

بسیاری دیگر از ساکنان کرانه باختری با فلسطینیانی ازدواج کرده اند که دورانی از زندگی خود را در اردوگاه های پناهجویان فلسطینی که در کشورهای اردن، سوریه یا لبنان برپا بوده است، سپری کرده اند و ممکن است کارت شناسایی مورد تائید اسرائیل را نداشته باشند.

در نامه ای که به امضای 10 سازمان حقوق بشر خطاب به اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل نوشته شده، آمده است: "نحوه تدوین این فرمانها به گونه ای بوده است که بنا به آنها مقام های اسرائیل به طور نظری مجازند کرانه باختری را تقریبا از ساکنان فلسطینی اش خالی کنند."

در ادامه این نامه آمده است: "علیرغم عواقب وخیمی که اجرای این فرمان ها در پی دارد، مقام های اسرائیلی آن را از فلسطینیان مخفی نگه داشته اند. این پنهانکاری نگرانی های شدیدی را افزایش داده است که اسرائیلی ها قصد داشته اند این فرمان ها را مخفیانه و بدون بازنگری قضایی یا بحث و بررسی علنی تصویب کنند."

هفتاد و دو ساعت

اما ارتش اسرائیل گفته است که این کشور حق دارد که محدودیت های خود را در مورد ساکنان غیرقانونی کرانه باختری سخت تر کند و این فرمان در دست اصلاح است تا اجازه دهد "چشم پوشی های قضایی" در مورد "کسانی که به طور غیر قانونی ساکن این منطقه هستند" به اجرا در آید.

بنا به این فرمان ارتش اسرائیل، هر فردی که مدارک شناسایی تائید شده توسط فرمانده نظامی را نداشته باشد، ممکن است در عرض هفتاد و دو ساعت از کرانه باختری اخراج شود.

قبلا لازم نبوده است ساکنان کرانه باختری این گونه مدارک را داشته باشند.

بنا به قوانین جدیدی که وضع شده است افرادی که ظن می رود "نفوذی" هستند ممکن است تا هفت سال نیز زندانی شوند.

یک گروه مدافع حقوق بشر می گوید حتی کسی که قادر است ثابت کند قانونی در این اراضی زندگی می کند، اگر مجوز اقامت از سوی ارتش اسرائیل را نداشته باشد ممکن است هنوز هم با سه سال زندان مواجه شود.

گروه های مدافع حقوق بشر گفته اند که افرادی که به آنها دستور داده می شود کرانه باختری را ترک کنند باید هزینه این نقل و انتقال را شخصا متقبل شوند.

"فاقد کشور"

گروه های "بتسلم"، "هاموکد"، "انجمن حقوق مدنی در اسرائیل" و "خاخام های مدافع حقوق بشر" از جمله 10 گروهی هستند که در اسرائیل فرمان های جدید را محکوم کرده اند.

کارت شناسایی بسیاری از فلسطینیان کرانه باختری در کشورهای همسایه که اسرائیل آنها را دشمن خود می داند، صادر شده است چون آنها چند سال گذشته را در اردوگاه های پناهجویان فلسطینی برپا شده در این کشورها زندگی می کرده اند و به تازگی به کرانه باختری بازگشته اند.

بنا به گزارش های رسانه ای برخی از آنها کارت شناسایی ندارند و عملا "افراد بدون کشور" هستند.

فرمان جدید ارتش اسرائیل همچنین در مورد افرادی قابل اجراست که از کشورهای خارجی دوست اسرائیل، مانند آمریکا، بریتانیا و اروپا به کرانه باختری بازگشته اند.

مطالب مرتبط