فرمانده ارتش تایلند خواستار انحلال پارلمان شد

Image caption معترضان سرخ پوش تایلندی با حمل تابوت بر دوش خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد شده اند.

دو روز پس از ناکامی ارتش تایلند در پایان دادن به اعتراضات تظاهرکنندگان سرخ پوش در این کشور، فرمانده ارتش خواستار انحلال پارلمان این کشور شده است.

با این وجود دقایقی پس از طرح این خواسته توسط رییس ارتش تایلند، آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر این کشور در نطقی تلویزیونی تاکید کرد که حکومت در مقابل معترضان عقب نشینی نخواهد کرد.

در پی تظاهرات مردم تایلند در روز شنبه این هفته بیش از بیست نفر کشته شدند. ناظران معتقدند این تظاهرات و درگیری نیروهای ارتش با آنان یکی از شدیدترین موارد خشونت سیاسی در تایلند طی سال های اخیر به حساب می آید.

یکی از خواسته های کلیدی معترضان سرخ پوش در تایلند، برگزاری انتخابات زودهنگام بوده است.

از ۳ سال پیش و پس از آنکه ارتش تایلند تکسین شیناواترا، نخست وزیر منتخب این کشور را از سمتش کنار گذاشت، تایلند تقریبا همواره دچار ناپایداری های سیاسی بوده است.

خبرنگار بی بی سی در تایلند گزارش داده که عده ای از مخالفان دولت با حمل تابوت هایی بر دوش، دست به تظاهراتی نمادین در محکوم کردن کشتار معترضان در روز شنبه زده اند.

با وجودیکه بیشتر این تابوت ها خالی هستند، اما دست کم در دو مورد پیکر معترضانی که در تظاهرات روز شنبه کشته شدند در آنها حمل می شود.

اگرچه برگزاری انتخابات پیش از موعد یکی از خواسته های معترضان بوده است، اما درخواست دیگر آنان اسعفای فوری شخص نخست وزیر است.

کوئنتین سامرویل، خبرنگار بی بی سی در تایلند می گوید که در حال حاضر کنترل بیشتر تقاطع های مهم بانکوک، پایتخت در دست معترضان سرخ پوش است. او می گوید روحیه و اعتماد به نفس معترضان پس از آنکه نیروهای امنیتی موفق به راندن آنها از خیابان ها نشدند افزایش یافته است.

خبرهای رسیده از بانکوک حاکی از آن است که امروز دوشنبه ۱۲ آوریل ۲۰۱۰ (۲۳ فروردین ماه ۱۳۸۹) درگیری جدیدی بین معترضان و نیروهای امنیتی مشاهده نشده است و فروشگاهها و خطوط راه آهن دوباره به فعالیت عادی بازگشته اند.

خبرنگار بی بی سی می گوید با وجود بازگشت آرامش به خیابان ها، هنوز نشانه ای از احتمال حل شدن تنش سیاسی عمیق در تایلند در آینده نزدیک به چشم نمی خورد.

مطالب مرتبط