احداث نیروگاه با سرمایه ایران در تاجیکستان به مشکل مواجه شد

Image caption دولت تاجیکستان انتظار داشت، که نخستین آگریگات (توربین) نیروگاه سنگ‌توده-2 در پایین سال جاری فعمال شود

مسئولان طرح نیروگاه آبی “سنگتوده-2” می‌گویند، که به دلیل تاخیر در حرکت واگونهای قطار حامل اقلام برای این نیروگاه، در ازبکستان اجرای طرح این پروژه به تعویق خواهد افتاد.

سیّد اصغری، رئیس نمایندگی شرکت “سنگاب” ایران، که مشغول اجرای این طرح است، گفت واگونهای شامل تجهیزات ضروری برای ساختمان این نیروگاه چند ماه است، که نمی‌توانند از قلمرو ازبکستان عبور کنند.

وی در صحبت با بی بی سی اظهار داشت که "حتی تعویق ی کروزه ورود واگونهای شامل تجهیزات می‌تواند، زمان اجرای این طرح را به تعویق طولانی درآورد."

وی افزود، که شرکت “سنگاب” طول این مدّت بارها برای اجرای بخشهای علی‌حده ساختمان سنگتوده-2 متّخصصین را از ایران اعزام کرده است، ولی تعویق واگونها در ازبکستان این برنامه‌ها را "به هم زده است."

هم اکنون، روشن نیست که اجرای این طرح چه زمانی به پایان خواهد رسید.

آقای اصغری گفت: “ما حالا نمی‌دانیم، که تعویق واگونهای حامل تجهیزات برای سنگتوده-2 تا کی ادامه‌خواهد داشت. ولی تاخیری که تا حالا صورت گرفته، زمان اجرای سنگ‌توده-2 قبل از مهلت اعلام شده را غیرممکن کرده است.

در حالی، که طبق قرارداد با دولت تاجیکستان انتظار می‌رفت، این نیروگاه در ماه فوریه سال 2012 مورد استفاده قرار بگیرد. ولی دولت تاجیکستان امیدوار بود، نخستین آگریگات (توربین) این نیروگاه در پایان سال جاری مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

آقای اصغری افزود: “حلّ مشکلات پیش آمده در صلاحیت شرکت “سنگاب” نیست، هرچند ما سر این موضوع پیوسته با مقامات تاجیکستان و ایران در تماس هستیم. گذشته از این، دولت ایران نیز، که سرمایه‌گذار این طرح است، برای حلّ این مشکلات تلاش کرده است، ولی تا حال نتیجه‌ای به دست نیامده است”.

این مسئول طرح سنگ‌توده-2 گفت، به احتمال زیاد به قرارداد تاجیکستان و ایران در زمینه زمان انجام امور ساختمانی در نیروگاه سنگ‌توده-2 تغییرات وارد کرده خواهد شد.

طبق اطّلاع شرکت “راه آهن تاجیکستان”، حالا در قلمرو ازبکستان حرکت بیش از دو هزار واگون حامل موادّ سوخت، آرد و گندم، غذا و تجهیزات برای تاجیکستان به تعویق درآورده شده است.

هرچند جانب ازبکستان دلیل این امر را به مشکلات فنّی ربط می‌دهد، ولی مقامات تاجیک بر این نظرند که انگیزه اصلی جلوگیری از عبور و مرور واگونهای تاجیکستانی از قلمرو ازبکستان ازسرگیری ساختمان نیروگاه “راغون” است، که دولت ازبکستان مخالف این طرح می‌باشد.

این موضوع اخیراً در دیدار امامعلی رحمان با دبیر کلّ سازمان ملل در دوشنبه مطرح شده بود. بان کی مون اظهار داشت، که این امر می‌تواند به اقتصاد تاجیکستان و وضع ساکنان این کشور پییامدهای نامطلوبی در پی داشته باشد و به این دلیل برای حلّ این قضیه اقدام خواهد کرد.

با این حال رسانه‌های تاجیکستان از افزایش ارزش موادّ سوخت و کالاها در بازارهای این کشور به دنبال محاصره اقتصادی مربوط به راه آهن ازبکستان گزارش می‌دهند. دولت تاجیکستان به نوبه خود برای جلوگیری از این امر به فروش برخی از موادّ از ذخایر دولتی آغاز کرده است.

مطالب مرتبط