دادگاه دوبی تبعه تاجیک را به حبس ابد محکوم کرد

سولم یمده‌یف
Image caption سولم یمده‌یف از چهره‌های بانفوذ مخالف رمضان قادروف محسوب می‌شد

ادادگاهی در دوبی مقصودجان عصمتف، شهروند تاجیکستان را به اتهام دست داشتن در قتل سولم یمده‌یف، فرمانده سابق چچن مجرم شناخته و او را به حبس ابد محکوم کرد.

آقای یمده یف ، فرمانده سابق گردان "واستاک" وبسته به ارتش روسیه در جمهوری خودمختار چچن روسیه در 28 مارس 2009، در دوبی کشته شد.

او از مخالفان بانفوذ رمضان قادرف، رهبر مورد حمایت مسکو در جمهوری چچن بوده است.

این دادگاه مهدی لارنی، شهروند ایرانی را نیز در همدستی در قتل سولم یمده یف گنهکار دانسته و او را به حبس ابد محکوم کرده است.

در حکم دادگاه تأکید شده است که این دو تنها و فقط پس از تحمل 25 سال حکم زندان می‌توانند به کشور متبوع خود مسترد شوند.

در حکم دادگاه آمده است که مقصودجان عصمتف، تاجر تاجیک در این قضیه نقش عمده‌ای داشته و همچنین برای فرار چند همدست دیگر در اجرای قتل آقای یمده‌یف کمک کرده است.

بنا به گرارشها، دادگاه دوبی همچنین عدم دیلیمخانف، وکیل دومای روسیه را در تهیه طرح قتل سولم یمده‌یف مجرم دانسته است، ولی آقای دیلیمخانف این ادّعا را رد می‌کند.

قبلاً گزارش شده بود که سولم یمده‌یف در توقفگاه وسایل نقلیه آپّارتمان خود در شهر دوبی از سوی افراد نامعلوم کُشته شد.

در حالی، که اطّلاعاتی مبنی بر زنده ماندن سولم یمده‌یف از سویی برخی از پیوندانش نشر شده بود، پلیس دوبی از کُشته شدن وی خبر داده و برای تایید این خبر، گوری را در دوبی به خبرنگارن به عنوان جای دفن آقای یمده‌یف معرفی کرده است.

منابع وزارت خارجه تاجیکستان در گذشته اظهار داشته بودند که از بازداشت شهروند این کشور و روند محاکمه وی در دادگاه دوبی اطّلاع دارند.

از سولم یمده‌یف به عنوان یکی از مخالفین رمضان قادرف، رئیس جمهوری فعلی چچنستان نام می‌برند.

هرچند آقای یمده‌یف در گذشته علیه نیروهای جدایخواه چچنستان جنگیده و عنوان قهرمان روسیه را نیز به دست آورده است، ولی با رمضان قادرف، که از سوی مسکو حمایت می‌شود، مخالفتهایی نیز داشته است.

گُردان "واستاک" از سوی ستاد مرکزی وزارت دفاع روسیه تأسیس شده بود و از مقامات چچنستان فرمانبرداری نمی کرد. گفته شده است که اعضای این نهاد در مقابله با جدایخواهان چچنستان و در جنگ استیای جنوبی در پاییز سال گذشته شرکت کرده اند.

دو سال پیش در یکی از منطقه‌های چچینستان میان محافظان آقایان قادرف و یمده‌یف اختلافاتی بروز کرد. در پی این اختلافات وزارت دفاع روسیه وادار شده است، که گُردان "واستاک" را لغو کند و سربازان آن به نیروهای انتظامی چچنستان ملحق شده‌اند.

بعد از چند ماه این قضیه روسلان یمده‌یف، برادر سولم یمده‌یف، که نیز عنوان قهرمان روسیه را گرفته بود، در شهر مسکو از سوی افراد نامعلوم کُشته شد. مرتکبان این قتل تا حال آشکار نشده‌اند. جبرئیل برادر دیگر آقای یمده‌یف نیز در سال 2003 در یک انفجار کُشته شد.