به روز شده:  22:44 گرينويچ - دوشنبه 12 آوريل 2010 - 23 فروردین 1389

ایران می گوید اجلاس اتمی واشنگتن 'بی ثمر' است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتقاد از کنفرانس امنیت اتمی که روز دوشنبه در واشنگتن آغاز شد گفته است که تصمیم های اتخاذ شده در این کنفرانس برای کشورهای غایب در آن الزام آور نیست.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه اجلاس امنیت اتمی با حضور رهبران 47 کشور جهان را افتتاح کرد و به گزارش خبرگزاری فرانسه وزارت خارجه آمریکا گفته است که تلاش برای فشار بر ایران در ارتباط با برنامه اتمی آن کشور از موضوع های "مهم" این نشست خواهد بود.

علی اصغر سلطانیه روز دوشنبه 23 فروردین (12 آوریل) در مصاحبه با خبرگزاری رسمی ایرنا گفت "آمریکا تنها تعداد کمی از کشورها را با هدف انحراف افکار عمومی به کنفرانس واشنگتن دعوت کرده است" و افزود موضوع اصلی نگرانی وجود چند هزار سلاح اتمی است که در اختیار آمریکا و دیگر قدرت های اتمی قرار دارد.

او افزود: "تشکیل کنفرانس های گزینشی مثل کنفرانس واشنگتن، هیچ ثمره خاصی در پی ندارد، به دلیل آنکه اکثریت کشورها از حضور در این کنفرانس و اظهار نظر در این زمینه محروم بوده اند و هر تصمیمی که در این نشست گرفته شود، قابل اجرا در آژانس بین المللی انرژی اتمی نخواهد بود."

دولت ایران قرار است در روزهای 17 و 18 آوریل کنفرانسی دو روزه درباره خلع سلاح اتمی در تهران برگزار کند که با انتقاد آمریکا و فرانسه روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای سلطانیه گفت "با این کنفرانس ما در واقع داریم ثابت می کنیم که شما دنبال سلاح هسته ای هستید ولی ایران و این کشورهای جهان با شما مخالفند و ما این پیام سیاسی را از تهران به واشنگتن می دهیم که باید هر چه زودتر سلاح های هسته ای خود را تخریب کند."

ایران هنوز لیست کشورهایی که در کنفرانس تهران حضور خواهند یافت را اعلام نکرده است اما آقای سلطانیه گفته 60 کشور در آن شرکت خواهند کرد.

علی اصغر سلطانیه

آقای سلطانیه در گفتگو با منابع خبری ایران اظهار نظر می کرد

آمریکا هفته گذشته پیمانی را با روسیه در پراگ امضا کرد که براساس آن دو طرف سلاح های اتمی خود را کاهش خواهند داد اما آقای سلطانیه گفت که "موافقتنامه پراگ نمی تواند افکار عمومی را منحرف کند زیرا کاهش چند سلاح هسته ای خواست جامعه بین المللی نیست."

در اجلاس دو روزه واشنگتن ایمن سازی اورانیوم غنی شده در کشورهای مختلف جهان و جلوگیری از افتادن سلاح های اتمی به دست گروه های تروریستی از موضوع هایی است که مورد بحث قرار خواهد گرفت.

با این حال به گفته تحلیلگران، وقتی بحث اولویت های امنیت هسته ای آمریکا در سطح وسیع تری مطرح می شود، برنامه های هسته ای ایران و کره شمالی، بیشتر از بقیه موضوع ها مورد توجه قرار می گیرد.

این اجلاس با حضور شرکت کنندگانی از 47 کشور جهان، بزرگترین گردهمایی بین المللی است که از اواخر دهه 1940 در آمریکا برگزار شده است.

گردهمایی دوشنبه، سومین گام در برنامه های هسته ای است که این ماه با پرده برداری از استراتژی هسته ای دولت آقای اوباما موسوم به "بازنگری موضع هسته ای آمریکا" آغاز شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.