موافقت مشروط رئیس جمهوری قرقیزستان با استعفا

Image caption قربان بیک باقی یف، شروطی برای کناره گیری تعیین کرده است

قربان بیک باقی یف، رئیس جمهوری متواری قرقیزستان می گوید چنانچه دولت موقت این کشور امنیت وی و خانواده اش را تضمین کند و به خونریزی در کشور پایان دهد حاضر به استعفا خواهد بود.

پیشتر، دولت موقت قرقیزستان اعلام کرده بود که مصونیت قضایی قربان بیک باقی یف، لغو شده و از او خواسته بود که خود را تسلیم کند.

آزیمبک بیک نظرف، وزیر امنیت دولت موقت قرقیزستان گفته بود در صورت تسلیم نشدن آقای باقی یف، دولت برای دستگیری او به زور متوسل خواهد شد.

در اقدامی دیگر، دولت موقت قرقیزستان ضمن تعلیق دادگاه قانون اساسی این کشور حکم جلب برادر و پسر بزرگ آقای باقی یف و نیز عده ای از وزرای کابینه را صادر کرده است.

پس از بروز تظاهرات خشونت آمیز مخالفان دولت در قرقیزستان، قربان بیک باقی یف مجبور به ترک بیشکک، پایتخت این کشور شد.

در مقابل درخواست معترضان برای تسلیم شدن، آقای باقی یف از استعفا سرباز زد و در جنوب قرقیزستان در صدد جلب حمایت مردم از خود برآمد.

وزیر امنیت دولت موقت قرقیزستان گفته بود پرونده جنایی علیه آقای باقی یف تشکیل شده است و آنها منتظرند تا او هرچه زودتر خود را تسلیم کند. آقای بیک نظرف در این مورد گفت: "اگر باقی یف تا بعد از ظهر امروز خود (13 آوریل) خود را معرفی نکند، برای بازداشت او از نیروهای ویژه کمک خواهیم گرفت".

در اثر تظاهرات خشونت آمیز هفته گذشته در بیشکک، پایتخت قرقیزستان و دیگر شهرهای این کشور بیش از ۷۰ نفر کشته شدند.

این خشونت ها پس از آن به اوج رسید که هفته ها ابراز ناخرسندی معترضان به افزایش قیمت ها و همچنین اتهامات فساد مالی در قرقیزستان بی نتیجه ماند.

رزا آتامبایوا، وزیر امور خارجه پیشین قرقیزستان که اکنون به عنوان رهبر دولت موقت این کشور برگزیده شده است وعده داده که تا شش ماه دیگر انتخابات برای تعیین رییس جمهوری جدید قرقیزستان برگزار شود.

دولت موقت قرقیزستان اعلام کرده است که کنترل نیروهای امنیتی این کشور را در دست گرفته است.

مطالب مرتبط