اوباما خواستار ذهنیت تازه ای در مقابله با خطرات هسته ای شد

باراک اوباما و هوجینتائو
Image caption رهبران آمریکا و چین در حاشیه کنفرانس امنیت هسته ای، در باره یک رشته مسائل از جمله برنامه هسته ای ایران گفتگو کردند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس امنیت هسته ای در واشنگتن، از رهبران جهان خواست که در مقابله با خطرهای هسته ای، ذهنیت تازه ای داشته باشند.

وی گفت از زمان پایان جنگ سرد این خطر که کشورها به جنگ هسته ای مبادرت کنند کاهش یافته است ولی از طرف دیگر از آنجا که گروه هایی مانند القاعده برای دستیابی به مواد لازم برای تهیه بمب هسته ای تلاش می کنند، خطر حمله اتمی افزایش یافته است.

باراک اوباما از رهبران جهان خواست برای جلوگیری از یک چنین فاجعه ای اقدام کنند و ابراز امیدواری کرد که آنان از فرصت استفاده کرده و برای تقویت آژانس بین المللی انرژی اتمی و افزایش همکاری های بین المللی دست به کار شوند.

آقای اوباما افزود که قدرت های جهانی باید به حرف اکتفا نکنند و برای این که مواد هسته ای به دست کسانی که قصد سوء استفاده از آن را دارند نیافتد، دست به کار شوند.

وی هشدار داد که در غیر اینصورت جهان با یک فاجعه روبرو خواهد شد و تلفات جانی سنگینی وارد شده و صلح و ثبات جهانی به خطر خواهد افتاد.

آقای اوباما بزرگ ترین تهدید علیه امنیت آمریکا را امکان دستیابی سازمان های تروریستی به سلاح اتمی می داند.

نشست سران کنفرانس "امنیت هسته ای" امروز 13 آوریل رسما شروع شد هرچند گفتگوهای حاشیه ای آن ها از دو روز قبل آغاز شده بود.

نمایندگان ۴۷ کشور که در بین آن ها رهبران ۴۰ کشور دیده می شوند، در این کنفرانس دو روزه شرکت دارند.

چگونگی ایمن سازی مواد اتمی در سراسر جهان در دستور کار این اجلاس قرار دارد.

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در دیدار با ملک عبدالله، پادشاه اردن و نیز مقام های امارات متحده عربی درباره برنامه اتمی ایران گفتگو کرد.

او همچنین در حاشیه کنفرانس امنیت هسته ای با هو جینتائو، همتای چینی خود ملاقات و متعاقبا اعلام کرد که هر دو کشور از دیپلمات های خود خواسته اند برای وضع تحریم های بیشتر علیه ایران، همکاری کنند.

مطالب مرتبط