مصونیت رییس جمهوری قرقیزستان لغو شد

Image caption قربان بیک باقی یف اصرار دارد که همچنان رییس جمهوری قرقیزستان است.

دولت موقت قرقیزستان اعلام کرده است که مصونیت قضایی قربان بیک باقی یف، رییس جمهوری این کشور از بین رفته است و از او خواسته اند که خود را تسلیم کند.

آزیمبک بیک نظرف، وزیر امنیت دولت موقت قرقیزستان می گوید در صورت تسلیم نشدن آقای باقی یف، کشورش برای دستگیری او به زور متوسل خواهد شد.

در اقدامی دیگر دولت موقت قرقیزستان ضمن تعلیق دادگاه قانون اساسی این کشور حکم جلب برادر، پسر بزرگ آقای باقی یف و عده ای دیگر از وزرای کابینه را صادر کرده است.

پس از بروز تظاهرات خشونت آمیز مخالفان دولت در قرقیزستان، قربان بیک باقی یف مجبور به ترک بیشکک، پایتخت این کشور شد.

در مقابل درخواست معترضان برای تسلیم شدن، آقای باقی یف از استعفا سرباز زده است و در جنوب قرقیزستان در تلاش است تا به جلب حمایت از خود بپردازد.

اکنون آقای بیک نظرف می گوید که دولت موقت، مصونیت قضایی او به عنوان رییس جمهوری را لغو کرده است.

این در حالیست که آقای باقی یف قصد دارد امروز تجمعی را برای جلب حمایت از خود در شهر جلال آباد در جنوب قرقیزستان شکل دهد.

وزیر امنیت دولت موقت قرقیزستان می گوید اکنون پرونده جنایی علیه آقای باقی یف تشکیل شده است و آنها منتظرند تا او هرچه زودتر خود را تسلیم کند. آقای بیک نظرف در این مورد گفت: "اگر باقی یف تا بعد از ظهر امروز خود را معرفی نکند، برای بازداشت او از نیروهای ویژه کمک خواهیم گرفت".

در اثر تظاهرات خشونت آمیز هفت گذشته در بیشکک، پایتخت قرقیزستان و دیگر شهرهای این کشور بیش از ۷۰ نفر کشته شدند.

این خشونت ها پس از آن به اوج رسید که هفته ها ابراز ناخرسندی معترضان به افزایش قیمت ها و همچنین اتهامات فساد مالی در قرقیزستان بی نتیجه مانده بود.

رزا آتامبایوا، وزیر امور خارجه پیشین قرقیزستان که اکنون به عنوان رهبر دولت موقت این کشور برگزیده شده است وعده داده که تا شش ماه دیگر انتخابات برای تعیین رییس جمهوری جدید قرقیزستان برگزار شود.

دولت موقت قرقیزستان اعلام کرده است که کنترل نیروهای امنیتی این کشور را در دست گرفته است.

مطالب مرتبط