پایان تبلیغات برای فروش سهام “راغون”

Image caption با پایان تبلیغات برای خریداری سهام "راغون" روشن نیست، که فروش آن هم به تعویق درآورده می‌شود یا خیر

دولت تاجیکستان تبلیغات گسترده برای فروش سهام نیروگاه “راغون” را متوقف کرده است.

همچنین مقامات پیش‌بینی کرده‌اند، که از این به بعد فروش سهام این طرح کاهش خواهد یافت و "این امری معمولی" است.

طبق گزارشها، تا حال در تاجیکستان به مبلغ حدود 185 ملیون دلار از سهام این نیروگاه به فروش رفته است.

آکسل شیمّلپفینّیگ، رئیس هیئت اعزامی صندوق بین‌المللی پول به تاجیکستان، روز سه‌شنبه‌13 آوریل به خبرنگاران گفت، که این نهاد از تصمیم دولت تاجیکستان برای پایان دادن به تبلیغ خریداری سهام “راغون” پشتیبانی می‌کند.

وی افزود، که در جریان ملاقات این هیئت با مقامات تاجیک، آنها اظهار داشته‌اند، که از این به بعد کاهش میزان خریداری این سهام را پیش‌بینی می‌کنند و این یک امر قابل قبول است.

ضمناً، از روز دوشنبه از برنامه‌های شبکه‌های دولتی تلویزیون تاجیکستان گزارش و برنامه‌های تبلیغاتی برای فروش سهام “راغون” حذف شده‌اند.

فروش سهام نیروگاه “راغون” در اوایل سال جاری آغاز شد. دولت تاجیکستان آن زمان اعلام کرده بود، که مبلغ بیش از یک میلیارد و 250 ملیون دلار از سهمیه‌های این نیروگاه را انتشار داده است. منابع وزارت مالیه یا دارایی تاجیکستان می‌گویند، که تا حال به مبلغ حدود 185 ملیون دلار از سهام این نیروگاه به فروش رفته است.

در همین حال، کارشناسان از موارد گسترده "خریداری اجباری" سهام “راغون” اظهار نگرانی کرده و می‌گویند، که شاید یکی از عاملهای متوقف شدن کارزار تبلیغاتی افزایش نارضایتی مردم از نحوه فروش سهمیه‌ها باشد.

Image caption آکسل شیملپفینیگ معتقد است، که دولت تاجیکستان تا اواخر سال 2011 برای امور بازسازی در طرح نیروگاه "راغون" مبالغ ضروری در اختیار دارد

در همین حال، آکسل شیملپفینیگ در پاسخ به این سؤال خبرنگاران، که سبب تصمیم دولت تاجیکستان به متوقف کردن کارزار تبلیغاتی برای خریداری سهام “راغون“ چیست، گفت، که این امر به چند عامل بستگی دارد.

وی افزود، که حالا طبق اطّلاع منابع رسمی، دولت تاجیکستان تا آخر سال 2011 برای امور بازسازی در طرح نیروگاه “راغون” مبلغ ضروری در اختیار دارد و آن سالیانه معادل 3 درصد از تولیدات ناخالص ملّی را تشکیل می‌دهد.

صندوق بین‌المللی پول همچنین از موافقت دولت تاجیکستان با بازرسیهای بین‌المللی فعالیّت مالی شرکت “راغون” و نشر نتایج این بازرسیها در رسانه‌ها در آینده استقبال کرده است.

از سوی دیگر، طبق توافقات با بانک جهانی، دولت تاجیکستان حق ندارد تا انجام بازرسی فنّی، مالی و زیست محیطی این طرح امور ساختمانی را در این نیروگاه آغاز کند.

آقای شیملپفینیگ از توافق دولت تاجیکستان و بانک جهانی برای بازرسی این طرح استقبال کرد و گفت، که بعد از پایان این بازرسی، “دولت تاجیکستان از این سازمان مالی درخواست ریاست کانسارسیوم بین‌المللی برای ساختمان نیروگاه “راغون” را خواهد کرد”.

در همین حال، مکاتو آجیرو، نماینده بانک آسیایی توسعه، نیز روز سه‌شنبه‌در یک نشست مطبوعاتی اظهار داشت، که فروش سهام “راغون” به وضع اقتصادی در تاجیکستان اثرات منفی خواهد داشت.

به گفته وی، حذف حدود 200 ملیون دلار از معاملات در عرصه تجارت، ساختمان و برخی از بخشهای دیگر اقتصاد این کشور تأثیراتی برجا

می‌گذارد.

مطالب مرتبط