به روز شده:  00:34 گرينويچ - چهارشنبه 14 آوريل 2010 - 25 فروردین 1389

تاکید آمریکا و فرانسه بر تحریم فوری ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ابراز امیدواری کرده است تحریم های آتی علیه ایران به اندازه ای شدید باشد که 'محاسبات' این کشور درباره برنامه اتمی اش را تغییر دهد.

اوباما سه شنبه (۱۳ آوریل) در کنفرانس "امنیت هسته ای" واشنگتن گفت: "تحریم ها مثل عصای جادو نیست، اما امیدوارم دستاورد آن تغییر محاسبات کشوری مثل ایران باشد تا این که متوجه شود هزینه دنبال کردن برنامه اتمی نظامی زیاد است."

ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند و می گوید تحریم و تهدید خط مشی هسته ای اش را تغییر نخواهد داد.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، نیز سه شنبه در واشنگتن خواهان این شد که شورای امنیت سازمان ملل متحد حداکثر تا ماه مه امسال قطعنامه تحریمی ایران را تصویب کند.

پیش نویس این قطعنامه هنوز تدوین نشده است.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه نیز در پاتیخت آمریکا از تحریم ایران حمایت کرد، اما گفت این تحریم ها باید "هوشمند" باشد، بطوری که مردم ایران را تحت فشار قرار ندهد.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است چین در مذاکرات گروه ۱+۵ برای تشدید تحریم ها علیه ایران شرکت دارد.

جیان یو، یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین پیشتر در پکن گفته بود کشورش همواره معتقد بوده است، افزایش فشارها و وضع تحریم های بیشتر علیه ایران بهترین راه برای مهار برنامه هسته ای این کشور به حساب نمی آید.

باراک اوباما دوشنبه با هو جینتائو، رهبر چین درباره برنامه اتمی ایران گفتگو کرد که در پی آن کاخ سفید اعلام کرد چین آماده است برای تحریم ایران با آمریکا همکاری کند.

اوباما همچنین سه شنبه با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و سلسو آموریم، وزیر امور خارجه برزیل درباره تحریم ایران گفتگو کرد.

این سه نفر سه شنبه در حاشیه کنفرانس امنیت هسته ای دیدار کردند. ترکیه و برزیل در حال حاضر عضو غیر دائم شورای امنیت هستند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از وزیر امور خارجه برزیل نوشته است که او گفتگوهایش با اوباما را "صادقانه" توصیف کرد و یادآور شد که رئیس جمهوری برزیل به اوباما گفته است فرصت دیگری برای مذاکره به ایران بدهد.

برزیل و ترکیه بارها با تشدید تحریم ها علیه ایران مخالفت کرده اند، هرچند از آنجایی که حق وتو ندارند نمی توانند مانع از تصویب قطعنامه تحریمی احتمالی علیه ایران شوند.

رهبر چین در نطق روز خود در کنفرانس امنیت هسته ای به موضوع ایران اشاره نکرد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، سه شنبه گفت ایران حداقل تا یک سال دیگر به ظرفیت تولید بمب اتمی دست پیدا نخواهد کرد.

ایران چنین اتهام هایی را بی اساس می داند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.