ادای احترام مردم لهستان به لخ کاچینسکی و همسرش

لهستان
Image caption هزاران تن از مردم لهستان به رئیس جمهوری فقید و همسرش ادای احترام کرده اند

هزاران تن از مردم لهستان در ورشو به پیکر لخ کاچینسکی، رئیس جمهوری فقید این کشور و ماریا کاچینسکا، همسر او ادای احترام کرده اند.

پارلمان لهستان نیز با برگزاری نشست ویژه ای به آقای کاچینسکی و سایر قربانیان سانحه سقوط هواپیمای هیات بلندمرتبه لهستانی در خاک روسیه ادای احترام کرد.

آقای کاچینسکی، همسرش و ده ها تن از مقام های سیاسی و نظامی روز شنبه در سقوط هواپیمای توپولف ۱۵۴ در نزدیکی شهر اسمولنسک در روسیه کشته شدند.

همزمان، تلاش پزشکان روسی برای شناسایی بقایای تعدادی از قربانیان این حادثه ادامه داد و خویشاوندان قربانیان برای آزمایش های ژنتیک برای کمک به شناخته شدن اجساد آنها به مسکو سفر کرده اند.

در این حال، جسد ماریا کاچینسکا روز سه شنبه به لهستان برگردانده شد و پس از تشریفات نظامی به کاخ ریاست جمهوری منتقل شد تا در کنار تابوت همسرش قرار گیرد.

هزاران تن از ساکنان ورشو در مسیر ده کیلومتری تشییع جنازه خانم کاچینسکا به او ادای احترام کردند.

جسد آقای کاچینسکی روز یکشنبه پس از شناسایی به وسیله برادرش به لهستان برگردانده شده بود.

لخ کاچینسکی و همسرش روز یکشنبه در قلعه واول در شهر کراکو به خاک سپرده خواهد شد.

انتخاب رئیس جمهوری جدید

برونیسلاو کوموروسکی، رئیس جمهوری موقت لهستان اعلام کرده است که تاریخ انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را روز چهارشنبه اعلام می کند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد پیشبینی می شود این انتخابات در ماه مه یا ژوئن برگزار شود.

پیش تر از آقای کوموروسکی که رئیس پارلمان لهستان است به عنوان کاندیدای حزب حاکم برای رقابت با لخ کاچینسکی در انتخابات آتی این کشور نام برده می شد.

پیشبینی می شود یاروسلاو کاچینسکی، برادر رئیس جمهوری فقید لهستان و نخست وزیر سابق این کشور، در این انتخابات در برابر آقای کوموروسکی قرار گیرد.

رئیس جمهوری لهستان فاقد اختیارات اجرایی گسترده است ولی در عرصه سیاست خارجی نقش مهمی دارد.

مطالب مرتبط