روسیه و آمریکا از پلوتونیوم خود می کاهند

لاوروف و کلینتون در اجلاس واشنگتن
Image caption این موافقتنامه در جریان اجلاس واشنگتن امضا شد

روسیه و آمریکا در جریان یک اجلاس اتمی در واشنگتن با امضای پیمانی نسبت به کاهش دهها تنی پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی توافق کرده اند.

براساس این موافقتنامه هر یک از دو کشور 34 تن از پلوتونیوم خود خواهند کاست.

مسکو دو و نیم میلیارد دلار هزینه این برنامه خواهد کرد و قرار است آمریکا 400 میلیون دلار به عملیات روسیه در این برنامه کمک کند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پایان این اجلاس گفت که شرکت کنندگان با ایمن سازی کلیه مواد اتمی آسیب پذیر جهان ظرف چهار سال آینده توافق کرده اند.

به گفته آقای اوباما رهبران 47 کشور حاضر در این نشست همچنین قول دادند برای جلوگیری از دستیابی گروه های تروریستی به مواد اتمی، تدابیری اتخاذ کنند.

رئیس جمهور آمریکا گفت که طرحی چهار ماده ای که در این اجلاس مورد توافق قرار گرفت گامی واقعی در جهت ایمنی جهان خواهد بود.

در اعلامیه پایانی اجلاس از این 47 کشور خواسته شده برای جلوگیری از افتادن مواد اتمی به دست "عوامل غیردولتی" با هم همکاری کنند.

آقای اوباما پیشتر گفته بود "شبکه های تروریستی مانند القاعده تلاش کرده اند مواد لازم برای ساخت یک بمب اتمی را به دست آورند و اگر روزی موفق شوند، بدون شک از آن استفاده خواهند کرد."

او افزود: "اگر چنین کنند، فاجعه ای برای جهان خواهد بود، و باعث تلفات فوق العاده و زدن ضربه ای اساسی به صلح و ثبات جهانی خواهد شد."

وزارت خارجه آمریکا گفت که موافقتنامه امضا شده توسط مسکو و واشنگتن در روز سه شنبه گامی عمده در جهت کنار گذاشتن "پلوتونیوم اضافی با درجه تسلیحاتی" است.

این وزارتخانه افزود: "این توافقنامه همچنین مؤید تعهد ما به غیرقابل برگشت کردن روند کاهش تسلیحاتی و کاهش خطر افتادن این مواد به دست تروریست هاست."

پیشتر مکزیک قول داد همه اورانیوم با غلظت بالای خود را از میان ببرد. این کشور در همکاری با آمریکا، کانادا و آژانس بین المللی انرژی اتمی اورانیوم خود را به سوختی رقیق تر تبدیل خواهد کرد.

اوکراین نیز روز دوشنبه گفت که اورانیوم غنی شده با خلوص بالای خود را به انبارهای حفاظت شده در خارج - احتمالا در روسیه یا آمریکا - خواهد فرستاد.

تلاش هماهنگ

در اعلامیه نهایی اجلاس امنیت اتمی واشنگتن آمده است که افزایش امنیت اتمی نباید "به حقوق کشورها برای توسعه و بهره برداری از انرژی اتمی برای مقاصد صلح آمیز و فناوری تعرض کند."

آقای اوباما همچنین اعلام کرد که اجلاس امنیت اتمی بعدی در سال 2012 در کره جنوبی برگزار خواهد شد.

او گفت: "این منعکس کننده رهبری کره جنوبی در منطقه و جهان است."

این اجلاس دو روزه بزرگترین نشست بین المللی به میزبانی آمریکا از سال 1945 بود.

آمریکا و روسیه هفته پیش با امضای پیمان کاهش استراتژیک تسلیحاتی، توافق کردند سلاح های اتمی مستقر شده خود را به 1550 عدد (در هر کشور) کاهش دهند.

آقای اوباما هفته گذشته همچنین سیاست تازه اتمی آمریکا را تصویب کرد و گفت که قصد دارد از سلاح های اتمی بکاهد، از آزمایش های اتمی خودداری کند و از سلاح اتمی علیه هیچ کشوری که دارای این تسلیحات نیست استفاده نکند.

مطالب مرتبط