برنامه های سیاسی حزب لیبرال دموکرات بریتانیا منتشر شد

Image caption حزب لیبرال دموکرات امیدوار است این بار با نیک کلگ، رهبر جدید خود بتواند به انحصار دیرینه دو حزب کارگر و محافظه کار بر جایگاه دولت پایان دهد

حزب لیبرال دموکرات، سومین حزب بزرگ سراسری بریتانیا، روز چهارشنبه ۱۴آوریل (۲۵ فروردین) برنامه سیاسی خود برای انتخابات عمومی روز ۶ ماه مه را با شعار "تغییر برای خدمت به مردم" منتشر کرد. این حزب، که تعداد نمایندگانش درمجلس عوام همواره درمقام سوم بوده، امیدوار است این بار با رهبر جدید خود، نیک کلگ بتواند به انحصار دیرینه دو حزب کارگر و محافظه کار بر جایگاه دولت پایان دهد.

حزب لیبرال دموکرات که بیش از ۲۵ سال پیش از ادغام دو حزب لیبرال و سوسیال دموکرات پا به میدان رقابت با دو حزب بزرگتر گذاشت، درطیف سیاسی بریتانیا حزبی متمایل به چپ شناخته شده است. ولی در طول این سالها، رهبران آن، حزب را آزاد از قید و بندهای ایدئولوژیک معرفی کرده و می گویند درباره مسائل اجتماعی آزادمنش هستند و از نقطه نظر سیاسی واقع بین واهل منطق.

نیک کلگ، در هنگام اعلام برنامه انتخاباتی حزب خود، دو حزب کارگر و محافظه کار را به پس مانده هایی از عصری سپری شده تشبیه کرد و گفت: "دنیا عوض شده و احزاب کهنه دیگر جوابگوی نیازهای امروزی جامعه ما نیستند."

رهبر حزب لیبرال دموکرات، لبه تیز حملات خود را متوجه محتوی برنامه های انتخاباتی دو حزب بزرگتر کرد که در دو روز گذشته منتشر شده اند. او گفت درحالیکه کشور دستخوش یکی ازعمیق ترین بحران های اقتصادی در تاریخ معاصر خود است، حزب کارگر که در مقام دولت ۱۳ سال گذشته، مسئول ایجاد این بحران است، و حزب محافظه کار که از حالا خود را دولت آینده می شناسد، هیچکدام نمی گویند که با چه پول و اعتباری می خواهند به جنگ کسری بودجه بی سابقه و جبران بدهی های کلان دولت به بانک ها بروند، حال چه رسد به عملی کردن وعده هایی که به مردم عادی داده اند.

تعهد لیبرال دموکرات ها

در برنامه سیاسی این حزب، جدولی با اعداد و ارقام محاسبه شده دیده می شود که حزب لیبرال دموکرات مدعی است بر اساس آن، در صورت تشکیل دولت آینده، بطور منظم از کسری بودجه کاسته و بدهی های دولت را بازپرداخت خواهد کرد.

درباره منابع درآمد یک دولت لیبرال دموکرات برای به انجام رساندن چنین تعهد بزرگی، رهبر حزب گفت با تصویب قانونی جدید، تمام راههای فرار شرکت های بزرگ از پرداخت مالیات بر معاملات ثانوی را خواهد بست. فرار مالیاتی ای که به گفته نیک کلگ، در حال حاضر قانونی است و ارزش سالانه آن برای خزانه ملی، بالغ بر ده ها میلیارد پوند خواهد بود.

این حزب متعهد می شود درآمد کمتر از ۱۰ هزار پوند در سال را از مالیات معاف کند ( میانگین درآمد سالانه اکنون بین ۱۷ تا ۲۰ هزار پوند تخمین زده می شود) در عوض، میزان مالیات بر سود سرمایه ( درآمد از معاملات سهام و سود سرمایه گذاری در بانک ها) افزایش خواهد یافت.

حزب لیبرال دموکرات، همیشه معتقد بوده که ضریب مالیاتی درآمدهای کلان یا افراد ثروتمند باید خیلی بیشتر از مالیات بردرآمد متوسط باشد. درهمین راستا، این حزب می گوید مالیات محلی بر مستغلاتی را که ارزش آن بیش از ۲ میلیون پوند باشد افزایش خواهد داد. همینطور مالیات کسانی را که صاحب بیش از یک محل مسکونی باشند.

اصلاح قانون انتخابات

حزب لیبرال دموکرات، به مانند تمام حزب های کوچکتر بریتانیا، همواره سیستم انتخاباتی کشور مبتنی بر "پیروزی با اکثریت ساده" را علت اصلی عدم دسترسی به دولت و حکومت دانسته اند. این حزب این بار هم متعهد شده که در صورت پیروزی در انتخابات، قانون انتخابات مربوط به شیوه گزینش نمایندگان مجلس عوام را به روش "انتخاب تناسبی" تغییر دهد.

بزرگترین شانس این حزب در عملی کردن این خواسته دیرینه، متعادل شدن شمار نمایندگان احزاب در مجلس پس از انتخابات آینده خواهد بود. یعنی مجلسی که در آن هیچ یک از دو حزب بزرگتر به یک اکثریت مطلق دست نیافته و برای تشکیل دولت محتاج ائتلاف با لیبرال دموکرات ها و یا حزبهای دیگر شوند.

رهبران حزب لیبرال دموکرات از حالا گفته اند در آن صورت، مهمترین پیش شرط آنها برای پیوستن به هر ائتلافی، اصلاح قانون انتخابات خواهد بود.

بزرگترین تفاوت

حزب لیبرال دموکرات، تنها حزب بزرگ و سراسری بریتانیا است که متعهد شده در صورت پیروزی در انتخابات آینده، بدنبال جایگزینی برای نیروی بازدارنده دفاع هسته ای موسوم به ترایدنت نباشد.

نیک کلگ، رهبر حزب، بارها موشک های ترایدنت مسلح به کلاهک های هسته ای مستقر در زیردریائی های اتمی بریتانیا را که به پایان عمر موًثر خود نزدیک می شود، میراثی بی فایده و پر هزینه متعلق به دوران جنگ سرد خوانده و گفته است که آنچه که تهدیدی بالقوه علیه امنیت بریتانیا در قرن بیست و یکم شناخته شود را نمی توان با موشک قاره پیما از میان برداشت.

این حزب، صرفه جویی حاصل از حذف طرح مدرنیزه کردن توان هسته ای بریتانیا را که دو حزب بزرگ دیگر به آن متعهد هستند، بیش از ۱۰۰ میلیارد پوند برآورد می کند.

پشتیبانی لیبرال دموکراتها از " اروپایی تر شدن" بریتانیا از طریق گسترش همکاری ها و تصمیم گیری ها در اتحادیه اروپا تفاوت مهم دیگر در سیاستهای آن در مقایسه با دو حزب کارگر و محافظه کار است.