به روز شده:  12:08 گرينويچ - چهارشنبه 14 آوريل 2010 - 25 فروردین 1389

آمریکا از دولت موقت قرقیزستان حمایت می کند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یک هفته بعد از فرار قربان بیک باقی یف، رئیس جمهوری قرقیزستان، از بیشکک، دولت آمریکا امروز (چهارشنبه، 14 آوریل)، گفت آماده است به دولت موقت این کشور کمک کند.

رابرت بلیک، یکی از مقام های ارشد وزارت امور خارجه آمریکا، که به خاطر رخدادهای اخیر در قرقیزستان به بیشکک رفته است، روز چهارشنبه گفت به نظر او گام هایی که تاکنون دولت موقت قرقیزستان برای کنترل امور آن کشور برداشته است، نتیجه بخش بوده است.

رزا آتامبایوا، وزیر امور خارجه پیشین قرقیزستان که اکنون رهبری دولت موقت این کشور به او سپرده شده، گفته است اگر آقای باقی یف ردیابی شود، چون در خونریزی هایی که در جریان تظاهرات مردم علیه او رخ داد، دست داشته است، محاکمه خواهد شد.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه پیشتر از آقای باقی یف خواست، فورا از قدرت کناره گیری کند و هشدار داد قرقیزستان در ورطه جنگ داخلی قرار گرفته و با این خطر مواجه است که به افغانستانی دیگر تبدیل شود.

"باقی یف محاکمه شود"

رهبر دولت موقت قرقیزستان گفته است که قربان بیک باقی یف، رئیس جمهوری متواری این کشور به خاطر مشارکتش در ناآرامی های سیاسی مرگبار اخیر به دادگاه احضار شود.

رزا آتامبایوا گفت آقای باقی یف "دستش به خون آلوده است" و فرصت ترک قرقیزستان را از دست داده است.

رئیس جمهوری روسیه هم در گفتگو با یک موسسه تحقیقاتی در واشنگتن گفت: "برخی از رهبران سیاسی باید در باره سرنوشت خود تصمیم بگیرند."

او بیشتر از این توضیح نداده است اما گزارشگران می گویند دولت روسیه در پیشنهاد کمک به خانم آتامبایوا به عنوان رهبر دولت موقت قرقیزستان سریع وارد عمل شده است.

قربان بیک باقی یف، رئیس جمهوری متواری قرقیزستان می گوید چنانچه دولت موقت این کشور امنیت وی و خانواده اش را تضمین کند و به خونریزی در کشور پایان دهد حاضر به استعفا خواهد بود.

آقای باقی یف در حال حاضر در زادگاهش جلال آباد واقع در جنوب قرقیزستان بسر می برد. او تلاش داشته است گروه هایی را با خود متحد کند.

گزارشگر بی بی سی در جلال آباد می گوید گرچه که اظهارات آقای مدودف لحنی قدرتمند داشته اما در حالی که وضعیت در این شهر تنش آلود است، به نظر جنگ طلبانه نمی آید.

دولت موقت قرقیزستان تظاهراات بزرگی را در جلال آباد سازماندهی کرده است. این دولت می خواسته است نشان دهد مردم در جنوب این کشور به همان اندازه از دولت موقت حمایت می کنند که ساکنان پایتخت این کشور.

اما به نظر می رسد که در جمع هزار نفری تظاهر کنندگان شمار زیادی از طرفداران آقای باقی یف نیز شرکت داشته اند.

در تظاهرات خشونت آمیز هفته گذشته در بیشکک، پایتخت قرقیزستان و دیگر شهرهای این کشور بیش از ۷۰ نفر کشته شدند.

هفته ها بود که مردم بیشکک از افزایش قیمت ها و همچنین فساد مالی در دستگاه های اجرایی قرقیزستان ابراز ناخرسندی می کردند که سرانجام هفته گذشته این اعتراضات به اوج خود رسید و به خشونت های مرگ بار کشیده شد.

دولت موقت قرقیزستان وعده داده است که شش ماه دیگر در این کشور انتخابات ریاست جمهوری برگزار کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.