زلزله در غرب چین صدها کشته برجای گذاشت

Image caption با توجه به اینکه بسیاری از ساکنان منطقه هنوز در زیر آوار ساختمان های فروریخته هستند، انتظار می رود شمار کشته شدگان این حادثه افزایش یابد.

گزارش ها از چین حاکی است که تقریبا ششصد نفر بر اثر زلزله ای که مناطقی از استان چینگهای در غرب این کشور را لرزاند کشته شده اند و شمار مجروحان این زلزله تا این لحظه ده هزار نفر گزارش شده است.

منابع چینی بزرگی این زلزله را شش و نه دهم در مقیاس ریشتر تخمین زده اند.

این زلزله ساعت ۷:۴۹ دقیقه صبح چهارشنبه (۱۴ آوریل) به وقت محلی در شهر گلمود در نزدکی مرز تبت اتفاق افتاد و مرکز بررسی داده های زمین شناسی آمریکا کانون زلزله را در عمق ۱۰ کیلومتری از سطح زمین تشخیص داده است. بخش عمده ای از شهرک جیئگو به تلی از خاک تبدیل شده است.

یکی از مسئولان محلی به بی بی سی گفت هشتاد درصد از منازل فرو ریخته اند. او افزود برق و تلفن قطع شده است.

برای دیدن نقشه محل وقوع زلزله اینجا را کلیک کنید

در زمان وقوع زلزله هنوز بسیاری از مردم این منطقه در خانه هایشان به سر می بردند.

با توجه به اینکه عده زیادی در زیر آوار ساختمان ها مدفون شده اند و عملیات کمک رسانی هم به کندی در جریان است، توقع می رود شمار کشته شدگان این زلزله به سرعت افزایش یابد.

گفته می شود ابعاد تخریب تا اندازه ای است که امدادگران توان رویارویی با آن را نداشته اند.

این زلزله موجب تخریب خانه های مسکونی، تعدادی از مدارس و بعضی از ادارات شده است. در همین حال مسئولان می گویند مسدود شدن بعضی از راه های ارتباطی مانع از انتقال ماشین آلات سنگین برای کنار زدن آوار شده است و در این شرایط نیروهای ارتش مجبورند برای بیرون کشیدن مصدومان از بیل استفاده کنند.

گفته می شود مرکز این زمین لرزه در کوه هایی قرار داشته است که استان چپینگهای را از تبت جدا می کنند.

پس از وقوع زلزله اصلی، تا این لحظه سه پس لرزه در این منطقه احساس شده است.

تصاویر تلویزیونی از چین گروههای نجات و امداد رسانی را نشان می دهد که با استقرار در نزدیکی ساختمان های فرو ریخته در تلاشند تا مردم را از زیر آوار نجات دهند.

رسانه های دولتی چین گزارش داده اند که نیروهای ارتش این کشور به منطقه اعزام شده اند.

اما یکی از خبرنگاران بی بی سی در چین می گوید که احتمالا به دلیل دور بودن این منطقه، عملیات کمک رسانی با دشواری هایی همراه خواهد بود.

همچنین گفته می شود به دلیل دور افتاده بودن منطقه فاصله نزدیک ترین فرودگاه به آن بسیار زیاد که این موضوع ارسال کمک به آسیب دیدگان را با مشکل مواجه کرده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از مقامات محلی اعلام کرده است که بیش از ۸۵ درصد از ساختمان ها در نزدکی کانون زلزله ویران شده اند.

یکی از شاهدان به خبرنگار بی بی سی گفته است که بیشتر ساختمان های یک طبقه در منطقه فروریخته اند و آثار شکاف های بزرگی در ساختمان های بلندتر به چشم می خورد.

البته وقوع زلزله در منطقه فلات تبت امری نسبتا عادی است، اما معمولا به دلیل کم بودن جمعیت ساکن در این منطقه خسارات چندانی به بار نمی آید و شمار قربانیان چندان زیاد نیست.

بر اثر زلزله ای که در سال ۲۰۰۸ میلادی در منطقه سیچوان چین رخ داد، ۹۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط