شکست طرح مدیریت آب میان اعراب و اسرائیل

Image caption اسراییل و اعراب بر سر کمبود منابع آبی اختلاف نظر دارند

کشورهای عضو اتحادیه مدیترانه بر سر طرح مدیریت آب به توافق نرسیدند.

عدم توافق ۴۳ کشور عضو این اتحادیه، به دلیل اختلاف میان اسرائیل و کشورهای عربی شرکت کننده بر سر عبارتی است که به مرزهای فلسطینی اشاره می کند.

نمایندگانی که در این کنفرانس در بارسلونای اسپانیا شرکت کرده اند، گفتند که اعضا با ۹۹ درصد متن پیش نویس توافق داشته اند ولی نتوانسته اند به توافق نهایی برسند.

اسرائیل به عبارت "سرزمین های اشغالی" اعتراض کرده است و "سرزمین های تحت تصرف" هم مورد توافق اعراب نیست.

به گفته مئیر جاودان فر، کارشناس مسائل اسرائیل، دولت اسرائیل نمی خواهد با عواقب سیاسی این عبارت مواجه بشود و ادعا دارد که این تصرف موقتی است.

ضمنا از دیدگاه اسرائیل، کل نوار باختری رود اردن، مناطق اشغالی محسوب نمی شود چون آن را از جهت تاریخی متعلق به خود می داند و حاضر به مذاکره درباره آنها نیست.

از سوی دیگر اعراب می خواهند اسراییل رسما به اشغال اعتراف کند تا بر این اساس، بتوانند با اسرائیل مذاکره کند و این مناطق را پس بگیرند.

بحران آب در خاورمیانه

سازمان ملل متحد هشدار داده است که تا سال ۲۰۲۵ تقریبا ۳۰۰ میلیون نفر در خاورمیانه با کمبود آب رو به رو خواهند بود.

اتحادیه مدیترانه در سال ۲۰۰۸ توسط فرانسه و در جریان انتخابات اروپا تشکیل شد تا میان دولت های اروپایی، کشورهای خاورمیانه و کشورهای شمال آفریقا که در ساحل مدیترانه قرار دارند، همکاری ایجاد کند.

فلسطینی هایی که در کرانه باختری از جمله شرق بیت المقدس زندگی می کنند، از سال ۱۹۶۷ در تصرف اسرائیل قرار دارند.

شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری، در حال حاضر حدود ۴۰۰ هزار نفر را در خود جا داده است و بنا به قوانین بین المللی غیرقانونی شمرده می شود، اما اسرائیل در این باره نظر دیگری دارد.

اسرائیل در سال ۲۰۰۵ مناطق مسکونی نوار غزه را تخلیه و نیروهای خود را خارج کرد اما اسرائیل و مصر، فلسطینیان ساکن در این منطقه را همچنان در محاصره اقتصادی نگه داشته است.

مطالب مرتبط