برنامه دفن لخ کاچینسکی جنجال برانگیز شد

ورشو
Image caption هزاران تن از مردم لهستان به کاخ ریاست جمهوری رفتند تا به تابوت آقای کاچینسکی و همسرش ادای احترام کنند

برنامه دولت لهستان برای دفن لخ کاچینسکی، رئیس جمهوری فقید این کشور در یک کلیسای تاریخی در شهر کراکو جنجال برانگیز شده است.

صدها نفر در این شهر علیه این تصمیم راهپیمایی کرده اند و هزاران تن نیز در شبکه اجتماعی فیس بوک مخالفت خود را ابراز کرده اند.

آقای کاچینسکی شنبه گذشته در یک سانحه هوایی در روسیه به همراه همسرش و ده ها تن از شخصیت های سیاسی، نظامی و فرهنگی لهستان کشته شد.

هیات عالی رتبه لهستان عازم جنگل کاتین بود. این جنگل محل قتل عام بیست هزار تن از اسیران لهستانی به دست پلیس مخفی استالین است.

باراک اوباما قرار است به همراه رهبران روسیه، فرانسه و آلمان در مراسم تشییع جنازه آقای کاچینسکی و همسرش شرکت کند.

هزاران تن از مردم لهستان در روزهای گذشته به کاخ ریاست جمهوری این کشور در ورشو رفته اند تا به تابوت لخ کاچینسکی و همسرش ادای احترام کنند.

این در حالی است که صدها تن از ساکنان شهر کراکو، روز سه شنبه در برابر اقامتگاه استانیسلاو جیویچ، اسقف کراکو تجمع کردند تا نسبت به دفن آقای کاچینسکی در کلیسای واول اعتراض کنند.

مخالفان خاکسپاری لخ کاچینسکی در کلیسای واول می گویند این مکان به طور تاریخی محل دفن شاهان و قهرمانان ملی لهستان مانند مارشال یوزف پیلسودسکی، بنیانگذار لهستان نوین بوده است.

رهبران کلیسای کاتولیک لهستان محلی را برای دفن آقای کاچینسکی در نظر گرفته اند که نزدیک بقایای مارشال پیلسودسکی است.

آندری وایدا، کارگردان مشهور لهستانی در نامه سرگشاده ای که در روزنامه گازتا ویبورچا به چاپ رسید، تصمیم گیری برای دفن آقای کاچینسکی در این کلیسا را عجولانه و مبتنی با احساسات عنوان کرد.

آقای وایدا در نامه اش نوشت: "لخ کاچینسکی یک مرد عادی و خوب بود ولی هیچ ضرورتی ندارد که در واول و در میان شاهان و مارشال پیلسودسکی دفن شود."

به گفته آقای وایدا، دفن لخ کاچینسکی در کلیسای واول باعث بروز شکاف اجتماعی در لهستان خواهد شد.

همزمان، بیست و شش هزار نفر به گروهی در فیس بوک پیوسته اند که با دفن آقای کاچینسکی در این کلیسا مخالف است.

مطالب مرتبط