حماس دو مرد فلسطینی را به اتهام جاسوسی اعدام کرد

مقام های جنبش فلسطینی حماس، گروهی که اختیارات نوار غزه را در دست دارد، تائید کرده اند که دو مرد فلسطینی که به همدستی با اسرائیل متهم بوده اند، اعدام شده اند.

حماس روز پنجشنبه (15 آوریل)، با انتشار بیانیه ای گفت حکم اعدام دو مرد مذکور (ناصر ابو فریح و محمد ابراهیم السبع)، پس از آن که آنها در دادگاه نظامی محکوم شدند خیانت و برای اسرائیل جاسوسی کرده اند، اجرا شده است.

اما این گروه نگفته است که حکم اعدام در مورد آنها چگونه اجرا شده است. یک گروه مدافع حقوق بشر فلسطینی گفته است که این دو مرد هدف آتش جوخه اعدام قرار گرفته اند.

اجساد اعدام شدگان در ساعات سحرگاه امروز به بیمارستانی در شهر غزه منتقل شد.

حماس در گذشته متهم شده بود فلسطینیانی را که معتقد بوده با دشمنانش همدستی کرده اند، کشته است.

اما گزارشگر بی بی سی می گوید این اولین بار است که حماس پس از به قدرت رسیدن در اراضی فلسطینی نوار غزه (تقریبا از سه سال پیش)، رسما حکم اعدام صادر کرده است.

فتحی حماد، وزیر کشور حماس ماه گذشته گفته بود که مقام های این گروه قصد دارند برای افرادی که متهم شده اند برای اسرائیل جاسوسی کرده اند، حکم مرگ صادر کند.

دو مردی که مرگشان امروز تائید شد در فوریه سال گذشته متهم شدند برای اسرائیل جاسوسی کرده اند و خائن هستند.

ژنرال احمد عطاالله، رئیس امور دادگاه نظامی حماس در سایت وزارت کشور حماس اجرای حکم اعدام دو متهم را تائید کرد.

عملا در اراضی فلسطینی بدون تائید محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی کسی نباید اعدام شود اما حماس ریاست آقای عباس را به رسمیت نمی شناسد.

دان جانسون، گزارشگر بی بی سی در غزه می گوید اجرای این حکم نشان دیگری است از تنش میان حماس و حزب سکولار آقای عباس که کنترل کرانه باختری را در دست دارد.

سال گذشته، اسرائیل انکار کرد که به مردم غزه که برای درمان درخواست مجوز عبور از مرز را کرده اند، گفته است فقط در صورتی می توانند وارد اسرائیل شوند که به سرویس های اطلاعاتی این کشور در باره گروه های پیکارجو اطلاعات بدهند.

مطالب مرتبط