باقی یف قرقیزستان را به مقصد قزاقستان ترک کرد

Image caption تظاهراتی که امروز آقای باقی یف در آن شرکت داشت به تیراندازی کشیده شد

قربان بیک باقی یف، رئیس جمهوری سرنگون شده قرقیزستان این کشور را ترک کرده است.

یکی از مقام های دولت قزاقستان به بی بی سی گفت انتظار می رود آقای باقی یف تا مدت کوتاهی دیگر وارد این کشور شود.

گزارش های خبری حاکی است رئیس جمهور متواری قرقیزستان برای ملاقات با نورسلطان نظربایف به قزاقستان رفته است.

آقای باقی یف در حالی قرقیزستان را ترک کرده است که چند ساعت پیش تظاهراتی که در جنوب این کشور برگزار شده بود و او برای تظاهر کنندگان سخنرانی می کرد، به خاطر تیراندازی مختل شد.

رئیس جمهوری فراری قرقیزستان پس از به خشونت کشیده شدن اعتراضات ضد دولتی هفته گذشته و کشته شدن بیش از هفتاد نفر، بیشکک، پایتخت این کشور را ترک گفته بود.

بعد از فرار قربان بیک باقی یف و سپرده شدن امور قرقیزستان به دولتی موقت به ریاست رزا آتامبایوا، وزیر امور خارجه پیشین این کشور، دولت آمریکا روز گذشته (چهارشنبه، 14 آوریل)، گفت آماده است به این دولت کمک کند.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه نیز از آقای باقی یف خواسته بود فورا از قدرت کناره گیری کند و هشدار داده قرقیزستان در ورطه جنگ داخلی قرار گرفته و با این خطر مواجه است که به افغانستانی دیگر تبدیل شود.

رزا آتامبایوا گفته است آقای باقی یف چون در خونریزی هایی که در جریان تظاهرات مردم علیه او رخ داد، دست داشته، باید محاکمه شود.

رزا آتامبایوا گفت آقای باقی یف "دستش به خون آلوده است."

آقای باقی یف پیش از ترک قرقیزستان در زادگاهش جلال آباد واقع در جنوب این کشور بسر می برد و تلاش داشت گروه هایی را با خود متحد کند.

هفته ها بود که مردم قرقیزستان از افزایش قیمت ها و همچنین فساد مالی در دستگاه های اجرایی قرقیزستان ابراز ناخرسندی می کردند که سرانجام هفته گذشته این اعتراضات به اوج خود رسید و به خشونت های مرگ بار کشیده شد.

دولت موقت قرقیزستان وعده داده است که شش ماه دیگر در این کشور انتخابات ریاست جمهوری برگزار کند.

مطالب مرتبط