فرودگاه نجف یک هفته تعطیل بوده است

Image caption شورشیان سنی مذهب بارها اماکن مقدس شیعی را هدف حمله قرار داده اند

در حالی که گزارش شده شبکه القاعده یا گروه های شورشی دیگری در عراق درصدد بوده اند حرم امام علی را با برخورد یک هواپیما به آن، تخریب کنند، بیش از یک هفته است که فرودگاه این شهر، واقع در جنوب عراق، تعطیل بوده است.

در فرودگاه بغداد، پایتخت عراق و همچنین فرودگاه سایر شهرهای این کشور به تدابیر امنیتی افزوده شده است و مسیر پروازها به گونه ای تغییر کرده که از منطقه شهر نجف فاصله داشته باشد.

انتظار می رود اعضای شورای ملی امنیت در عراق بزودی تشکیل جلسه دهند تا در باره تعطیل ماندن فرودگاه نجف تصمیم گیری کنند.

سالانه میلیون ها زائر شیعه از کشورهای مختلف جهان برای دیدن از اماکن مقدس در شهرهای مذهبی نجف و کربلا به عراق سفر می کنند.

"خلبان دستگیر شده است"

کمی بیش از یک هفته پیش، فرودگاه های نجف و بغداد به طور ناگهانی و بدون هیچ توضیحی بسته شدند. البته مقام های شهر نجف در ابتدا گفتند اشکالی در دستگاه رادار باعث شده است فرودگاه را تعطیل کنند.

بعد از چند ساعت فرودگاه بغداد کار خود را از سر گرفت اما فردوگاه نجف همچنان تعطیل نگه داشته شده است چون مسئولان این شهر می گویند در ارتباط با امنیت این شهر نگرانند.

جیم میور، گزارشگر بی بی سی در بغداد می گوید گزارش های زیادی حاکی از آن بوده است که به مقام های شهر نجف هشدار داده شده شبکه القاعده یا گروهی مرتبط با آن درصدد بوده اند هواپیمایی را ربوده و با آن حرم امام علی را هدف حمله قرار دهند. این گزارش ها تکذیب نشده است.

عبدالقادر عبیدی، وزیر دفاع عراق گفته است جزئیات توطئه ای که گزارش شده است، روشن نیست.

او به خبرنگاران در بغداد گفت: "ما نمی توانیم این گزارش ها را نادیده بگیریم."

در همین حال، دو مرد در ارتباط با اطلاعاتی که مسئولان شهر نجف دریافت کرده اند، دستگیر شده اند.

گفته می شود یکی از دو مردی که به ظن ربودن هواپیما به قصد انجام حمله انتحاری دستگیر شده است، قرار بوده خلبان باشد و مرد دیگر از کارمندان فرودگاه نجف است.

القاعده مسئولیت بمبگذاری های اخیر در بغداد را پذیرفته است.

هدف قرار دادن اماکن مقدس شیعی یکی از ترفندهایی بوده است که شورشیان سنی مذهب از آن در عراق استفاده کرده اند.

حرم امام علی در سال 2004 محل نبرد نیروهای نظامی آمریکا و سپاه مهدی، نیروهای وفادار به مقتدی صدر، روحانی تندروی شیعی عراق بود.

چهار سال پیش و به دنبال برگزاری انتخابات در عراق، به حرم عسگری در سامره، در شمال بغداد حمله شد که دو سال خشونت مرگبار قومی را به دنبال داشت.

بازبینی بدنی و همچنین کنترل وسایل خدمه پروازها و کارمندان فرودگاه ها از جمله تدابیر امنیتی جدیدی است که در فرودگاه های عراق به اجرا در آمده است.

فرودگاه نجف از سال 2008 فعال بوده است.

مطالب مرتبط