استقرار گروه های امداد رسانی در مناطق زلزله زده چین

Image caption در حالیکه گروههای امدادرسانی و اورژانس در حال ورود به منطقه هستند، هنوز برای بیرون کشیدن مردم از زیر آوار از بیل استفاده می شود.

یک روز پس از آنکه زلزله ای مرگبار در غرب چین منجر به کشته شدن دست کم ۶۰۰ نفر شد، اکنون گروههای اورژانس و کمک رسانی وارد استان چینگهای شده اند.

هزاران نفر از مردم این منطقه که خانه هایشان بر اثر این زلزله ویران شده است شب گذشته را به اجبار در سرما گذراندند.

مقامات رسمی در چین می گویند که ۶۱۷ نفر در این زلزله که در بامداد روز چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۸۹ رخ داد کشته شده اند و ۹۹۸۰ نفر دیگر هم زخمی و محروج شده اند. این در حالیست که گزارش ها از مفقود شدن ۳۱۳ نفر در این منطقه خبر می دهد.

در حالیکه گروههای اورژانس و کمک رسانی و جرثقیل هایی برای نجات مصدومان از زیر آوار در حال ورود به به منطقه یوشو در استان چینگهای هستند، هنوز مردم و نیروهای امداد رسان برای کنار زدن آوار و بیرون کشیدن قربانیان از دست و بیل استفاده می کنند.

برای دیدن نقشه محل وقوع زلزله اینجا را کلیک کنید

هوشو، معاون تیم بین المللی جستجو و امداد چین به خبرگزاری دولتی چین (شین هوا) گفت: "سرمای هوا، ارتفاع منطقه موجب دشوار شدن عملیات کمک رسانی شده است".

به جز ارتفاع زیاد منطقه زلزله زده که در ۴۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد، اختلال در خطوط تلفن و برق و همچنین رانش زمین بر اثر زلزله کمک رسانی و انتقال تجهیزات لازم به منطقه را با دشواری همراه کرده است.

خبرگزاری دولتی چین همچنین گزارش داده است که بسیاری از مدارس در این منطقه ویران شده اند و دستکم ۶۶ دانش آموز و ۱۰ معلم هم در میان کشته شدگان این زلزله هستند. در بعضی از موارد مشاهده شده که نیروهای امدادرسان در حال خارج کردن اجساد خاک آلوده کودکان از زیر آوار بوده اند.

سی سی تی وی، شبکه تلویزیون دولتی چین تصاویر عده ای از والدین دانش آموزان را در مقابل یکی از مدارس یوشو نشان داد که بر اساس گزارش ها ۲۲ دانش آموز که اکثر آنها دختر بوده اند در زیر آوار کشته شده اند.

انتشار تصاویری از مدارس ویران شده در این منطقه یاد آور زلزله ای است که دو سال پیش در استان سیچوان در همسایگی این منطقه رخ داد و منجر به کشته شدن حدود ۹۰ هزار نفر شد.

پس از آنکه مشخص شد تخریب ساختمان بسیاری از این مدارس به دلیل ضعف در ساختمان و سست بودن پایه های آنها و در نتیجه ضعف قوانین ساخت و ساز بوده است، بسیاری از والدینی که کودکان خود را در این زلزله از دست داده اند خشم و عصبانیت خود را ابراز کرده اند.

امداد رسان ها موفق شدند دختری را که ۱۲ ساعت در زیر آوار گرفتار شده بود، زنده از میان ویرانه های ساختمانی خارج کنند.

تاکنون نزدیک به ۹۰۰ نفر زنده از زیر آوار بیرون کشیده شده اند. بزرگی این زلزله که در عمق ۱۰ کیلومتری از سطح زمین اتفاق افتاد، شش و نه دهم ریشتر برآورد شده است.

مطالب مرتبط