به روز شده:  11:44 گرينويچ - پنج شنبه 15 آوريل 2010 - 26 فروردین 1389

لغو پروازها در بریتانیا به دلیل خاکستر آتشفشان ایسلند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

غبار و خاکستر ناشی از آتشفشان در ایسلند موجب اخلال گسترده در برنامه های پرواز هواپیماها در بریتانیا شده است.

موسسه کنترل رفت و آمد هوایی بریتانیا اعلام کرده است که به دلیل خطر آسیب رسیدن به موتور هواپیماها تمامی پروازهای داخلی و خارجی که از محدوده هوایی بریتانیا عبور می کنند تا ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت محلی لغو شده اند.

شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز هم اعلام کرده است که تمامی پروازهای از فرودگاههای هیترو، استندستد و گتویک در لندن از ساعت دوازده امروز پانزدهم آوریل ۲۰۱۰ لغو شده است.

در اسکاتلند هم مسئولان تمامی فرودگاههای این کشور را تعطیل کرده اند.

در دیگر نقاط شمال اروپا هم محدودیت هایی در پرواز هواپیماها ایجاد شده است. دانمارک اعلام که هم اکنون بخشی از پروازهای هوایی این کشور به حالت تعلیق درآمده و به زودی به طور کامل به حالت تعطیل در خواهد آمد.

در همین حال پروازها در بعضی از کشورهای اسکاندیناوی از جمله سوئد، نروژ و فنلاند به تاخیر افتاده است.

این محدودیت در پرواز طبق قوانین بین المللی و به این علت ایجاد شده است که احتمال دارد خاکستر ناشی از آتشفشان موجب مسدود شدن موتور هواپیما و از کار انداختن آن شود.

به کلیه مسافران توصیه شده است که حتما پیش از مراجعه به فرودگاه با خط هوایی که قرار است با آن سفر کنند تماس بگیرند.

اختلال شدید در جدول پروازهای هوایی

وزش باد این ابر آتشفشانی را به اسکاتلند و شمال بریتانیا انتقال داده است.

کارشناسان هشدار داده اند که ذرات کوچک سنگ، شیشه و شن موجود در غبار و خاکستر آتشفشانی موجب انسداد موتور هواپیما و از کار افتادن آن می شوند.

فرودگاههای شهر آبردین، ادینبورگ و گلاسکو در اسکاتلند در پی دستور موسسه کنترل رفت و آمد هوایی بریتانیا و طبق قوانین بین المللی تعطیل شده اند.

وضعیت مشابه در شهر منچستر و نیوکسل انگلستان موجب لغو تمامی پروازهایی که به شهرها وارد می شوند شده است. در عین حال هیچ هواپیمایی از این شهرها به سایر مقصد ها پرواز نخواهد کرد.

فرودگاه جان لنون در شهر لیورپول انگستان هم دست کم تا ساعت یک بعد از ظهر امروز بسته است.

خطوط هوایی بریتیش ایرویز اعلام کرده که تمامی پروازهای داخلی در روز پنجشنبه ۱۵ آوریل را از فرودگاههای اصلی شهر لندن لغو کرده است.

کارشناسان هشدار داده اند که ذرات کوچک سنگ، شیشه و شن موجود در غبار و خاکستر آتشفشانی موجب انسداد موتور هواپیما و از کار افتادن آن می شوند.

یکی از سخنگویان موسسه کنترل رفت و آمد هوایی بریتانیا اعلام کرد که مرکز توصیه در مورد خاکسترهای آتشفشانی پیش بینی کرده است که ابر حاصل از خاکستر آتشفشانی ایسلند امشب به سایر نقاط اروپا هم خواهد رسید.

بنابر پیش بینی نهاد امنیت هوایی اروپا این ابر آتشفشانی اکنون در ارتفاع ۵۵ هزار پایی قرار دارد و انتظار می رود تا ساعت یک بعد از ظهر امروز از شمال بریتانیا و اسکاتلند دور شود.

برایان فلین، از نهاد امنیت هوایی اروپا به بی بی سی گفت: "با رسیدن این ابر آتشفشانی به هلند و بلژیک با پراکنده شدن و کاهش غلظت خاکستر از قدرت آن کاسته خواهد شد. اما هنوز از میزان کاهش غلظت مطمئن نیستیم".

با این حال سازمان هواشناسی بریتانیا اعلام کرده که تا چند روز خاکستر حاصل از این آتشفشان در هوا باقی خواهد ماند.

در حادثه ای مشابه در سال ۱۹۸۹ هواپیمای خطوط هوایی KLM که از آمستردام به آلاسکا پرواز می کرد، با وارد شدن به غبار آتشفشانی کوه Redoubt هر چهار موتورش از کار افتاد.

پس از عبور از میان ابر آتشفشانی خدمه هواپیما با روشن کردن مجدد موتورها موفق شدند در آلاسکا به زمین بنشینند. با این حال به موتور این هواپیما آسیب جدی وارد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.