جشن چای در واشنگتن؛ جنبش اعتراضی محافظه کاران

جشن چای
Image caption جشن چای اعتراض محافظه کاران به سیاست های اقتصادی باراک اوباماست

اوان زن میانسالی از اهالی ایالت جورجیا است که در آفتاب ملایم بعد از ظهر شهر واشنگتن بر روی صندلی تاشوی خود نشسته و از هوای بهاری پارک ملی این شهر لذت می برد.

او یکی از صدها نفری است که پنجشنبه در برابر بنای یادبود جورج واشنگتن در پایتخت آمریکا گردهم آمدند تا به سیاست های اقتصادی و اجتماعی باراک اوباما و بزرگ شدن بیش از اندازه دولت فدرال اعتراض کنند.

به سراغ اوان که می روم با حالتی سراسیمه هشدار می دهد که آمریکا از مسیر اصلی خود خارج شده است و فردای روشنی برای نسل های بعدی وجود ندارد.

اوان می گوید: "ما به سمت سوسیالیسم حرکت می کنیم. این برای آمریکا خوب نیست!"

دیگر افراد حاضر در گردهمایی جنبش جشن چای نیز نگرانی های مشابهی دارند.

پلاکاردهای مختلفی را در دست شرکت کنندگان دیده می شد که بر روی بعضی از آنها نوشته بود: "به قانون اساسی عمل کنید"، "خواستار تغییر رژیم هستیم"، "یک کمونیست در کاخ سفید داریم"، "بانک مرکزی را تعطیل کنید."

گردهمایی جشن چای در آخرین روز فرصت ارسال اظهارنامه های مالیاتی در آمریکا برگزار شد تا به طور نمادین مخالفت این جنبش را با دریافت مالیات از سوی دولت فدرال نشان دهد.

Image caption اوان می گوید اوباما می خواهد آمریکا کشوری سوسیالیستی باشد

سال گذشته نیز ده ها هزار تن اعضای جنبش جشن چای از سراسر آمریکا به واشنگتن آمدند تا به سیاست های دولت جدید اعتراض کنند.

تعداد جمعیت شرکت کننده در مراسم سال گذشته بسیار بیشتر از تجمع روز پنجشنبه بود.

جشن چای

همزمان با جشن چای در واشنگتن، گردهمایی های مشابه دیگری نیز در سراسر آمریکا برگزار شد.

جنبش اعتراضی که به نام جشن چای یا "تی پارتی" شناخته می شود، نام خود را از یک جنبش ضداستعماری در شهر بوستون در قرن هجدهم به عاریه گرفته است و سه مشکل اصلی با سیاست های دولت اوباما دارد.

بیشتر اعضای این جنبش از محافظه کاران و طرفداران سنتی حزب جمهوری خواه هستند.

محافظه کاران آمریکا با برنامه باراک اوباما برای اصلاح نظام بیمه های درمانی مخالفند و خواستار لغو قانونی هستند که به تازگی در این رابطه تصویب شده است.

این افراد مخالف افزایش هزینه های دولت فدرال هستند و با برنامه های دولت برای خروج اقتصاد ملی از رکود به خاطر پرهزینه بودنشان مشکل دارند.

اعضای جنبش جشن چای همچنین می گویند افکار آنها در نهادهای حکومتی در واشنگتن جایی ندارد و آنها می خواهند در انتخابات میان دوره ای در ماه نوامبر از دموکرات ها و حتی بعضی از جمهوری خواهانی که به گفته آنها در برابر سیاست های اوباما ضعیف عمل کرده اند، انتقام بگیرند.

Image caption بعضی اعضای جشن چای اوباما را به دروغگویی متهم می کنند

این افراد همچنین بر این باورند که دولت اوباما مالیات ها را افزایش داده است تا به این وسیله کسری بودجه ناشی از برنامه های احیای اقتصادی و اصلاح نظام درمانی را جبران کند.

استیو یکی از تظاهرکنندگان است که کاریکاتوری از باراک اوباما را دست دارد که او به شکل پینوکیو نشان می دهد.

استیو آقای اوباما را به دروغگویی متهم می کند.

استیو گفت: "آمده ام به کنترل بازار آزاد و بیمه های درمانی به وسیله دولت اعتراض کنم و انزجار خود را از افزایش مالیات ها نشان دهم."

انتخابات نوامبر

کارشناسان می گویند برخلاف گفته های فعالان جشن چای، سیاست های احیای مالی دولت اوباما ۱۷۳ میلیارد دلار تخفیف مالیاتی به مردم آمریکا ارائه کرد و تنها مالیات طبقه ثروتمند جامعه را افزایش داد.

جالب این که بر اساس نظرسنجی جدید نیویورک تایمز و شبکه سی بی اس، طرفداران جنبش چای، ثروتمندتر و باسوادتر از متوسط جامعه آمریکا هستند.

بیشتر از نیمی از طرفداران این جنبش که نظرسنجی شده اند، می گویند سیاست های دولت های اوباما برای دفاع از فقرا تنظیم شده و یک چهارم از آنها می گویند دولت کنونی طرفدار سیاه پوستان است.

بر این اساس، از هر ده عضو جنبش جشن چای، نه نفر می گوید کشور در مسیر درستی حرکت نمی کند و همین تعداد سیاست های دولت اوباما را مردود می دانند.

این در حالی است که طولانی شدن بحث درباره اصلاح نظام درمانی و دیگر مشکلات داخلی در آمریکا باعث شده است نارضایتی در میان مردم عادی نیز در ماه های اخیر افزایش پیدا کند.

بر اساس آخرین نظرسنجی ها حدود شصت درصد مردم آمریکا از وضع کنونی کشور رضایت ندارند.

همین موضوع باعث شده است تا جمهوری خواهان از الان برای شکستن اکثریت دموکرات ها در دو مجلس نمایندگان و سنا برنامه ریزی کنند.

انتخابات میان دوره ای آمریکا ماه نوامبر، یعنی هفت ماه دیگر برگزار می شود و بسیاری از کاندیداهای حزب جمهوری خواه خود را به جنبش جشن چای نزدیک کرده اند تا با استفاده از این فرصت ورود خود را به راهروهای قدرت تضمین کنند.

مطالب مرتبط