به روز شده:  01:06 گرينويچ - جمعه 16 آوريل 2010 - 27 فروردین 1389

سوء قصد به بوتو 'قابل پیشگیری' بود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

کمیسیون حقیقت یاب سازمان ملل متحد گزارش خود درباره ترور بینظیر بوتو نخست وزیر پیشین پاکستان را منتشر کرد و دولت فدرال، ایالتی و محلی را متهم به کوتاهی در انجام تدابیر امنیتی لازم کرد.

بینظیر بوتو در 27 دسامبر 2007 در جریان مبارزات انتخابات پارلمان پاکستان مورد سوء قصد قرار گرفت و کشته شد.

بر اساس گزارش کمیسیون حقیقت یاب سازمان ملل متحد اگر اقدامات امنیتی لازم توسط دولت پرویز مشرف رئیس جمهور پیشین پاکستان، حکومت ایالتی پنجاب و پلیس راولپندی انجام شده بود، از مرگ بینظیر بوتو جلوگیری می شد.

این کمیته مقام های حکومت مرکزی، ایالتی و محلی را متهم کرده که به خطرات جدی امنیتی که زندگی خانم بوتو را تهدید می کرد واکنش لازم نشان ندادند.

دولت پرویز مشرف بیت الله محسود یکی از فرماندهان متهم به ارتباط با القاعده در پاکستان را مقصر دانست. سازمان جاسوسی آمریکا نیز او را مظنون اصلی این سوء قصد اعلام کرد.

اما حزب بینظیر بوتو همواره آقای مشرف و متحدانش را در این حادثه مسئول دانسته و خواستار تحقیقات مستقل سازمان ملل متحد بود.

گزارش سازمان ملل متحد تاکید می کند بررسی های این کمیسیون با کارشکنی های زیاد سازمان های اطلاعاتی پاکستان مواجه بود.

این گزارش مشخصا با آی اس آی دستگاه اطلاعاتی ارتش پاکستان اشاره می کند و می افزاید این سازمان همه یافته های تحقیقات موازی خود را در اختیار پلیس پاکستان قرار نداده است.

کمیسیون حقیقت یاب سازمان ملل متحد خاطرنشان می کند "کوتاهی پلیس در بررسی کامل سوء قصد علیه خانم بوتو از روی قصد بوده" زیرا "این مقام ها تا حدی نگران دخالت سازمان های اطلاعاتی هستند.

گزارش یاد شده می گوید دولت پرویز مشرف از تهدیدهای "جدی" علیه خانم بوتو "کاملا آگاه" بوده و به جای مقابله فعالانه با این تهدیدها تنها او و مسئولین منطقه را مطلع کرده است.

این کمیسیون از مقام های پاکستان می خواهد بررسی"جدی و معتبری" برای شناسایی افراد درگیر در این "جنایت فجیع تاریخی" و اجرای عدالت در مورد آنها آغاز کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.