به روز شده:  23:32 گرينويچ - پنج شنبه 15 آوريل 2010 - 26 فروردین 1389

مناظره ای 'تاریخی' در بریتانیا

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پنجشنبه، 15 آوریل 2010 (26 فروردین 1389) در تاریخ مبارزات انتخاباتی بریتانیا بعنوان روزی ثبت خواهد شد که رهبران حزبهای اصلی رقیب، برای نخستین بار در مناظره ای تلویزیونی شرکت کرده و بطور زنده به سئوال های مردم پاسخ دادند.

این اولین از سه مناظره تلویزیونی بود که در آن گوردون براون، نخست وزیر و رهبر حزب کارگر، دیوید کامرون، رهبر بزرگترین حزب اقلیت و نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات، سومین حزب بزرگ سراسری بریتانیا شرکت داشتند.

چرا نخستین بار

درخواست رسانه های تصویری بریتانیا از رهبران احزاب برای شرکت در چنین مناظره هایی در طول مبارزات انتخاباتی پارلمان سابقه ای طولانی دارد و هر بار، دو حزب کارگر و محافظه کار که به تناوب در 60 سال گذشته دولت را در بریتانیا در دست داشته اند، با این گفته که شیوه آمریکایی مناظره تلویزیونی برای انتخاب ریاست جمهوری مناسب با سیستم پارلمانی بریتانیا نیست، با آن مخالفت می کردند.

دلیل مخالفتی که سرانجام به تجدید نظر آنها منجر شد این بود که برخلاف پروسه طولانی انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، که نهایتأ مردم آن کشور رئیس قوه مجریه خود را از بین دو کاندیدای اصلی دو حزب انتخاب می کنند، در بریتانیا ساکنان هر حوزه انتخابی، نه به یک فرد کاندیدای نخست وزیری که به نامزد دلخواه خود برای نمایندگی در مجلس عوام رأی می دهند.

با این استدلال بود که فکر به روی صحنه آوردن یک فرد، بعنوان نماینده تمامی یک حزب و یا نامزد مقام ریاست کشور مخالفت می شد، و هنوز هم بسیاری از کارشناسان قانون اساسی بریتانیا، با اشاره به اصل حاکمیت پارلمان برکشور و نه یک فرد، با تغییر چهره ملی نخست وزیر، از یک نماینده مجلس به یک "رئیس کشور" مخالف هستند چون شخص اول مملکت، همچنان مقام سلطنت است.

موافقت مشروط

موافقت رهبران احزاب بریتانیا با برگزاری مناظره های تلویزیونی آسان بدست نیامد. پس از مذاکرات طولانی و تهیه و تدوین مقررات حاکم بر آن، قرار بر این شد که سه مناظره تلویزیونی، هر یک بمدت یکساعت و نیم، و هریک از یک شبکه تلویزیونی بطور زنده پخش شود.

سئوالهایی که گرداننده هر مناظره با سه رهبر سیاسی در میان خواهد گذارد از طرف حضار از پیش دعوت شده به استودیو، و بوسیله اینترنت، از طرف تماشاگران تلویزیون ارسال خواهد شد.

هر رهبر سیاسی، یک دقیقه برای پاسخگویی به هر سئوال وقت خواهد داشت.

دو رهبر سیاسی دیگر نیز فرصت اظهار نظر درباره پاسخ رقیب خود خواهند داشت.

عاقبت انجام شد

به هر تقدیر، نظرها برگشت و نخستین مناظره تلویزیونی بین رهبران سه حزب اصلی بریتانیا تحقق پیدا کرد. در طول روز، هر سه رهبر گفته بودند که مدتی مشغول تمرین این نخستین رویارویی مستقیم با رقیبان خود بوده اند و اینکه کمی دچار تشویش هستند.

ولی در هنگام آغاز مناظره، سه رهبر سیاسی ای که تا پیش از انحلال پارلمان، هر هفته در صحن مجلس عوام با هم جر و بحث های تند داشتند، این بار خیلی آرام و موًدب هر یک، براساس مقررات توافق شده، به نوبت یک دقیقه برای توجیه کاندیداتوری خود برای احراز پست نخست وزیری بریتانیا و آمادگی حزب خود برای قبول این مسئولیت سخن گفتند.

موضوع مناظره اول، سیاست داخلی بود.

در اولین دقایق، نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات، از دو رقیب کارکشته تر خود مسلط تر به نظر می آمد، ولی دیری نگذشت که گوردون براون و دیوید کامرون هم به فضای استودیو خو گرفتند.

سئوال ها

مناظره با سئوالی درباره راه حل هر حزب برای کنترل مهاجرت اتباع غیر اروپایی آغاز شد. مساله ای که سبب نگرانی حزب های بزرگتر از افزایش طرفداری مردم بریتانیا از چند حزب کوچک و افراطی مخالف پذیرش مهاجران اقتصادی شده است.

پاسخ سه رهبر سیاسی، تکرار برنامه ها و مواضع اعلام شده ای بود که چند روزی است در مانیفست انتخاباتی آنها در دسترس همه بوده است.

در حقیقت، پاسخ رهبران سه حزب بزرگ به سئوالهای بعدی، مانند اجرای قانون و مبارزه با جرائم، چگونگی اعاده اعتبار و حیثیت از پارلمان، بعد از رسوایی های سال گذشته ناشی از فساد مالی، بهبود کیفیت آموزش در مدارس و تأمین نیازمندی های ارتش و خدمات درمانی و از این قبیل، همه را می شد در برنامه های سیاسی آنها یافت.

موضوع جالب تر، کشف تاکتیک هر یک از آنها برای تضعیف موقعیت دو رقیب دیگر بود.

برنده و بازنده ها

مناظره اول، برنده یا بازنده ای نداشت. شاید در پایان مناظره سوم بتوان به چنین نتیجه ای رسید. ولی از ابتدا معلوم بود که تاکتیک گوردون براون، نخست وزیر حمله به سنگر دیوید کامرون و دلجویی از نیک کلگ، رهبر لیبرال دموکرات ها است. آقای کلگ هم، بعنوان رهبر حزب کوچکتر، هر دو حزب بزرگتر را به باد حمله و انتقاد گرفت.

نتیجه آنکه، در اواسط مناظره اول، وقتی رهبر حزب محافظه کار متوجه شد که از هر دو طرف آماج حمله قرار گرفته، تاکتیک خود را تغییر داد و با آگاهی از اینکه رقیب اصلی او حزب کارگر است و نه لیبرال دموکرات ها، کارنامه 13 ساله دولت کارگری را هدف حمله قرار داد.

دقایقی بعد از پایان این مناظره یکساعت و نیمه، نخستین نظر سنجی ها نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات را چالشگر تر از دو رقیب دیگر نشان داد . پاسخ دهندگان، گوردون براون را رقیب آماده تر تشخیص دادند، که بعد 10 سال تصدی وزارت دارایی و 3 سال نخست وزیری دولت کارگری، غیر منتظره نبود، و دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار، که تاکنون در تمام نظر سنجی ها جلو تر از باقی بوده، عنوان مطمئن ترین از باقی را به خود اختصاص داد.

گرداننده اولین مناظره ، تلویزیون تجارتی آی – تی –وی بود که از استودیوی این شبکه در شهر منچستر پخش شد.

پنجنشنبه آینده، 22 آوریل ( دوم اردیبهشت) موضوع مناظره، سیاست خارجی این سه حزب خواهد بود و محل برگزاری آن استودیوی تلویزیون تجارتی و ماهواره ای "اسکای" است. میزبان آخرین مناظره که یک هفته پیش از روز انتخابات، در روز پنجشنبه، 29 آوریل (9 اردیبهشت ) برگزار خواهد شد تلویزیون بی بی سی خواهد بود و موضوع آن، سیاست اقتصادی سه حزب رقیب تعیین شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.