مناظره تاریخی سران احزاب بریتانیا برگزار شد

مناظره رهبران سه حزب
Image caption این اولین مناظره از سه مناظره برنامه ریزی شده میان رهبران سه حزب بود

در اولین مناظره تلویزیونی در تاریخ بریتانیا میان نامزدهای نخست وزیری، گوردون براون، دیوید کامرون و نیک کلِگ بر سر کاهش هزینه های عمومی، مالیات و اصلاحات سیاسی بحث کرده اند.

در این مناظره تاریخی که برای 90 دقیقه در جریان بود، گوردون براون رهبر حزب کارگر، دیوید کامرون رهبر حزب محافظه کار را به "رنگ کردن سیاست های خود" درباره کاهش هزینه های عمومی متهم کرد.

آقای کامرون اصرار ورزید که بدون نیاز به کاهش خدمات می توان از هزینه ها کاست.

نیک کلِگ رهبر حزب لیبرال دموکرات گفت که هیچ یک از دو حزب کارگر و محافظه کار در مورد ابعاد کاهش مورد نیاز در هزینه های عمومی با رای دهندگان "رو راست" نیست.

در نیم ساعت اول مناظره، آقای براون مکررا گفت که در شماری از مسائل از مهاجرت تا پاکسازی سیاست، با آقال کلِگ موافق است.

این مناظره 90 دقیقه ای در "آی تی وی 1" اولین مورد از سه مناظره در هفته های آتی بود.

آقا کلِگ که برنده قرعه کشی برای شروع مناظره بود، به مخاطبان حاضر در استودیو گفت "من معتقدم وضعیت کشور ما نباید اینگونه که اکنون هست باشد" و از رای دهندگان خواست با رای دادن به لیبرال دموکرات ها "این بار متفاوت عمل کنند."

گوردون براون، در بیانیه آغازین خود، علیه "رکود دوگانه" هشدار داد و قول داد که مانع کاهش بودجه سیستم بهداشت عمومی، پلیس و مدارس شود.

دیوید کامرون در پی رسوایی مربوط به هزینه های سیاستمداران قول داد اعتماد را بازگرداند و گفت هرچند او همه اقدامات حزب کارگر را لغو نخواهد کرد، اما بریتانیا نیازمند تغییر است "و من امیدوارم که هدایت این تغییرات را به عهده داشته باشم."

اولین مناظره این سه نفر بر مسائل داخلی متمرکز بود، اما رهبر سه حزب آزاد بودند درباره سایر مسائل نیز حرف بزنند.

مهاجرت

آقای کامرون گفت که مهاجرت "از کنترل خارج است" اما آقای براون و آقای کلِگ هر دو علیه طرح او برای تعیین سقف بر شمار مهاجرانی که به این کشور می آیند سخن گفتند.

آقای کامرون گفت که مهاجرت به بریتانیا در "مقطع حاضر بیش از حد است" و اینکه فشارها بر مسکن، بهداشت و مهاجرت "خیلی زیاد" است.

او گفت: "من می خواهم از مهاجرت کم کنیم تا به ده ها هزار برسد و نه صدها هزار نفر.... فکر می کنم لازم است نه فقط یک سیستم امتیازی بلکه همچنین بر مهاجرت مردم از خارج از اتحادیه اروپا به دلایل اقتصادی محدودیت وجود داشته باشد."

آقای براون گفت: "می دانم مردم احساس می کنند که مهاجرت باعث فشار بر کشور می شود. برای همین است که می خواهیم مهاجرت را کنترل و مدیریت کنیم."

او افزود که حزب کارگر یک سیستم امتیازی معرفی کرده است تا هیچ کارگر بدون مهارتی از خارج از اتحادیه اروپا به بریتانیا نیاید.

رهبران سه حزب همچنین درباره رسوایی مربوط به هزینه ها توسط برخی نمایندگان بحث کرده و آن را محکوم کردند.

نیک رابینسون ادیتور سیاسی بی بی سی می گوید با توجه به نزدیک تر شدن نظرسنجی ها، اگر یکی از رهبران سه حزب خوب عمل کند یا دیگری بد عمل کند، یا اینکه در جریان مناظره مساله ای بروز کند، شکل مبارزات انتخاباتی را عوض خواهد کرد.

حزب ملی اسکاتلند و "پلید سیمرو" در این مناظره شرکت نمی کنند، هرچند بی بی سی مناظره جداگانه ای در اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی ترتیب خواهد داد.

مناظره بعدی میان رهبران کارگر، محافظه کار و لیبرال دموکرات روز 22 آوریل توسط "اسکای نیوز" پخش خواهد شد که به مسائل سیاست خارجی اختصاص می یابد.

مناظره سوم روز پنجشنبه 29 آوریل از "بی بی سی یک" پخش می شود که بر اقتصاد تمرکز دارد.