تشدید اختلال در پرواز هواپیماها در اروپا

خاکسترهای ناشی از فعالیت یک کوه آتشفشان در ایسلند همچنان به سوی جنوب و شرق اروپا در حرکت است و سبب شده اختلال در وضعیت پرواز هواپیماها از آنچه قبلا پیش بینی می شد وخیم تر شود.

آژانس

در پی انتشار گسترده خاکستر ناشی از آتشفشانی در ایسلند، سازمان کنترل ترافیک هوایی اروپا گفته است که اختلال در پرواز هواپیماها در این قاره ادامه می یابد.

برایان فلین سخنگوی "یورو کنترل" گفت که عدم وزش باد در ناحیه به این معنی است که توده های خاکستر "با سرعت خیلی کم به سوی شرق حرکت کند" و "بسیار غلیظ بماند."

تا پایان روز پنجشنبه احتمالا تا پنج هزار پرواز تحت تاثیر این پدیده قرار گرفته است.

هواپیماها در بریتانیا، ایرلند، هلند، بلژیک، دانمارک، نروژ، سوئد و فنلاند زمین گیر شده است.

فرانسه نیز برای بستن فرودگاه های اصلی این کشور آماده می شود.

بریتانیا به دلیل خطر صدمه دیدن موتور هواپیماها در اثر خاکستر موجود در هوا، تمام آسمان خود را به روی پروازهای غیراضطراری بسته است. انتظار نمی رود که این محدودیت حداقل تا ساعت یک بعد از ظهر روز جمعه به وقت محلی برطرف شود.

'آینده قابل پیش بینی'

"یورو کنترل" که به 38 کشور در قاره اروپا خدمات می دهد، گفت که خاکستر برخاسته از این آتشفشان در زیر یخچال ایجافجالاجوکول در ایسلند همچنان در جهت جنوب شرقی حرکت می کند.

براساس دستور راهنمای "سازمان هوانوردی غیرنظامی" نمی توان در آسمانی که آلوده به خاکستر آتشفانی است، به هواپیماها خدمات ترافیک هوایی ارائه کرد.

کارشناسان هشدار داده اند که ذرات کوچک سنگ، شیشه و شن موجود در غبار و خاکستر آتشفشانی می تواند برای ایجاد انسداد در موتور هواپیما و از کار افتادن آن کافی باشد.

آقای فلین، دستیار مدیر عملیات "یورو کنترل" گفت که ابعاد اختلال کنونی "از هر آنچه قبلا در اتحادیه اروپا دیده ایم بزرگتر است" و اخطار داد که مشکل می تواند برای 48 ساعت دیگر ادامه یابد.

یک سخنگوی سازمان خدمات ملی ترافیک هوایی بریتانیا گفت که محدودیت اعمال شده توسط این سازمان در تاریخ معاصر بی سابقه است و "خیلی بعید است که وضعیت در انگلستان در آینده قابل پیش بینی بهبود یابد."

این محدودیت ها باعث لغو همه پروازها در فرودگاه هیترو، دومین فرودگاه شلوغ دنیا، شد و ده ها هزار مسافر را سرگردان کرد.

پس از آن نروژ، دانمارک، سوئد، بلژیک و هلند جملگی آسمان خود را بستند و در فنلاند، فرانسه، آلمان و اسپانیا نیز اختلال جدی پدید آمد.

این آتشفشان در ایسلند روز چهارشنبه برای دومین بار در این ماه شروع به فوران کرد و توده ای از خاکستر به طول 11 کیلومتر را راهی جو زمین کرد.

اینار یارتانسون ژئوفیزیکدان سازمان هواشناسی ایسلند به آسوشیتدپرس گفت: "احتمال دارد که تولید خاکستر به میزان قابل مقایسه تا چند روز یا هفته ادامه یابد. اما اینکه کجا باعث اختلال در سفرها می شود بستگی به وضعیت هوا دارد. بسته به اینکه باد چگونه خاکستر را با خود ببرد."

در سال ۱۹۸۹ هواپیمای خطوط هوایی KLM که از آمستردام به آلاسکا می رفت، با وارد شدن به غبار آتشفشانی کوه Redoubt هر چهار موتورش از کار افتاد.

پس از عبور از میان ابر آتشفشانی خدمه هواپیما با روشن کردن مجدد موتورها موفق شدند در آلاسکا به زمین بنشینند. با این حال به موتور این هواپیما آسیب جدی وارد شد.

مطالب مرتبط