قرقیزستان اجاره پایگاه هوایی آمریکایی را تمدید کرد

قرقیزستان
Image caption آمریکا از پایگاه هوایی منس برای حمایت تدارکاتی از نیروهایش در افغانستان استفاده می کند

دولت موقت قرقیزستان اعلام کرد اجاره پایگاه هوایی امریکای موسوم به منس را تمدید می کند.

قرارداد اجاره پایگاه هوایی منس که امریکا به منظور حمایت تدارکاتی از نیروهای این کشور در افغانستان از آن استفاده می کند تا تقریبا سه ماه دیگر به پایان می رسد.

تمدید این قرارداد در حالی انجام می شود که یک روز پیش از آن قربان بیک باقی یف، رئیس جمهور مخلوع قرقیزستان، این کشور را ترک کرده بود.

اموربیک تکبایف، معاون رهبر دولت موقت، گفت قرارداد پایگاه هوایی منس که یک نقطه کلیدی برای انتقال سربازان امریکا به افغانستان است، به مدت یکسال تمدید می شود.

آقای تکبایف افزود تصمیم تمدید قرارداد این پایگاه هوایی، بر عهده پارلمان است؛ اما با توجه به اینکه در حال حاضر پارلمان این کشور منحل شده است، این قرارداد که در ماه ژوئیه ( سال جاری میلادی ) به پایان می رسد، به طور خودکار تمدید خواهد شد.

این اظهارات تنها چند ساعت بعد از آن اعلام شد که آقای باقی یف، قرقیزستان را ترک کرد و به طور رسمی در قزاقستان، استعفا کرد.

امریکا نگران بود که تغییر دولت در قرقیزستان، بر قرارداد منعقد شده در مورد این پایگاه هوایی تاثیر بگذارد.

دیروز، رئیس جمهوری مخلوع قرقیزستان به قزاقستان پرواز کرد و نگرانی ها از افزایش خشونت ها کاسته شد.

تاکنون بیش از 80 نفر در تظاهرات خشونت آمیز علیه دولت قرقیزستان، در بیشکک پایتخت این کشور و دیگر شهرها، کشته شدند.

روزا اتونبایوا، رهبر دولت موقت، خطاب به ملت گفت اجازه خروج آقای باقی یف از کشور، برای جلوگیری از ادامه خشونت ها صادر شده است.

خانم اتونبایوا همچنین گفت آقای باقی یف باید در مورد کشته شدگان درگیری های روز 7 آوریل، که گسترده ترین تظاهرات مردم در آن انجام شد، پاسخگو باشد.

خبرنگاران می گویند خشونت های اخیر باعث شده است که مردم بیشکک به میزان قابل توجهی از آقای باقی یف خشمگین باشند.

دولت قرقیزستان به رهبری قربان بیک باقی یف به دنبال انجام تظاهرات گسترده از جانب مخالفان او سرنگون شده است و دولت موقت اداره امور را در دست دارد.

مطالب مرتبط