تلاش بی‌نتیجه پلیس تایلند برای بازداشت رهبران مخالفان

فرار یکی از رهبران معترضان
Image caption ناظران فرار رهبران معترضان از دست نیروهای امنیتی را یک شرمساری بزرگ برای دولت توصیف کرده‌اند

اقدام نیروهای امنیتی تایلند برای بازداشت چند تن از رهبران معترضان مخالف دولت، موسوم به پیراهن قرمزها، شکست خورد.

سوتیپ تواکسوبان، معاون نخست وزیر تایلند امروز جمعه ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) گفت که اقدام پلیس به منظور بازداشت "تروریست ها" (اصطلاحی که دولت برای توصیف هسته اصلی معترضان به کار می برد) بوده است.

اما تصاویر ویدیویی یکی از رهبران مخالفان را نشان می دهد که از طریق یک کابل بلند از هتل محل اقامت خود می گریزد.

گزارش ها از فرار دو رهبر دیگر معترضان و به گروگان گرفته شدن سه مأمور پلیس توسط پیراهن قرمزها حکایت دارد.

هدف این گروه از مخالفان دولت که اعتراض خود را از حدود پنج هفته پیش آغاز کرده اند، وادار کردن حکومت به برگزاری انتخاباتی تازه است.

پانیتان واتانایاگون، سخنگوی دولت در مورد اقدام روز جمعه پلیس به خبرنگاران گفت: "این یک عملیات ناموفق بود، اما ما به تلاش خود ادامه می دهیم."

'تروریست ها'

آقای سوتیپ که مسئول امور امنیتی است پیش تر گفته بود که رهبران پیراهن قرمزها بازداشت خواهند شد.

او گفته بود: "نیروی ویژه دولتی هتل اس سی پارک، جایی که خبردار شدیم تروریست ها و چند تن از رهبران آنها در آنجا مخفی شده اند را محاصره کرده است".

اما یکی از رهبران مخالفان در حالی از طریق پایین آمدن از کابل از این هتل گریخت، که گروهی از پیراهن قرمزها در انتظارش بودند و به او کمک کردند تا با یک اتومبیل از محل دور شود.

ناظران فرار او و دو رهبر دیگر مخالفان را یک شرمساری بزرگ برای دولت توصیف می کنند که حدود یک هفته پیش تر هم از خاتمه دادن به اعتراض ها ناتوان مانده بود.

تلاش دولت برای سرکوب معترضان در آن هنگام، به کشته شدن ۲۳ نفر و مجروح شدن بیش از ۸۰۰ نفر انجامید که بسیاری از آنها مأموران امنیتی بودند.

با این حال هشدارهای دولت در حال جدی تر شدن است.

آقای سوتیپ، معاون نخست وزیر تایلند در تلویزیون دولتی این کشور از معترضان "بی گناه" خواست که صحنه اعتراضات را در منطقه تجاری بانکوک ترک کنند.

او گفت: "بهتر است مردم بی گناه از تجمع های اعتراضی خارج شوند، چون مسئولان ناچارند اقدامات قاطعی علیه تروریست ها انجام دهند".

مطالب مرتبط